Po wejściu Polski do UE zarobki rolników podwoiły się

Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny gospodarstw domowych od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej znacząco się zwiększył. Poszczególne grupy gospodarstw domowych zyskały w różnym stopniu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Po wejściu Polski do UE zarobki rolników podwoiły się

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

20 sie 2014 8:08


Jak wynika z materiału opracowanego przez Sedlak & Sedlak, niezmiennie najlepiej wygląda sytuacja przedsiębiorców, chociaż wzrost ich dochodów był najmniejszy (59 proc.).

W 2004 roku najniższe dochody odnotowywały gospodarstwa rolników, jednak ich sytuacja zdecydowanie się poprawiła. W analizowanym okresie dochody rolników wzrosły aż o 107 proc. i ich poziom zbliżył się do wartości dochodów osiąganych przez gospodarstwa przedsiębiorców.

Czytaj też: Nie pracownik korporacji, nie samozatrudniony, a rolnik... ma największe oszczędności

Przeciętny dochód rozporządzalny gospodarstw pracowników w latach 2004-2012 wzrósł o 69 proc. Na koniec tego okresu był sporo niższy, niż w pozostałych grupach gospodarstw domowych.

Najwyższymi dochodami dysponowały gospodarstwa domowe, w których głównym źródłem dochodu jest praca na własny rachunek (głównie właściciele firm i przedstawiciele wolnych zawodów). W 2011 roku miesięczny dochód rozporządzalny tej grupy po raz pierwszy przekroczył 5 tys. zł.

Czytaj też: Rolnik zarabia więcej od etatowca

Podobne tempo wzrostu dochodów utrzymuje się wśród gospodarstw, w których głowa rodziny pracuje na etacie, jednak ich dochody wciąż są sporo niższe od pozostałych. W 2012 roku osiągnęły wartość prawie 4,3 tys. zł.

W 2004 roku dochody gospodarstw domowych rolników nie przekraczały 2,3 tys. zł miesięcznie. Natomiast trzy lata później rodziny rolników dysponowały już kwotą niemal 3,7 tys. zł. W 2012 roku dochody rolników były już niewiele niższe (o 310 zł), niż dochody osób pracujących na własny rachunek.

Jednak wyraźnie widać, że poziom dochodów w rodzinach rolników różni się w poszczególnych latach. Jest tak, ponieważ dochody te są ściśle zależne od zjawisk atmosferycznych (susza, powódź) oraz dostępności rynków zbytu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.