Po co te nerwy? Czyli Polaków rozmowy o podwyżkach

Rozmowa o podwyżce u 41 proc. pracujących Polaków wywołuje zdenerwowanie. Denerwujemy się w trakcie rozmowy, ale i przed nią, myśląc o tym... jak zareaguje szef.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Po co te nerwy? Czyli Polaków rozmowy o podwyżkach

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

15 paź 2014 8:47


Co piąty pracownik przyznaje, że obawa o nerwową reakcję szefa powstrzymuje go przed zainicjowaniem rozmowy o wynagrodzeniu, a 70 proc. Polaków uważa, że aby otrzymać podwyżkę, trzeba mieć dobre relacje z szefem, wynika z raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu” zrealizowanego na podstawie badań TNS Polska.

Czytaj też: Niemal co drugi Polak nigdy nie rozmawiał o podwyżce. Dlaczego?

Nie ulega wątpliwości, że rozmowy o podwyżce nie należą do najprostszych - prawie połowie Polaków (41 proc.) towarzyszy wtedy zdenerwowanie; częściej takie emocje występują u kobiet (49 proc.) niż u mężczyzn (35 proc.). Co ciekawe, najczęściej do zdenerwowania podczas rozmowy przyznają się osoby z wyższym wykształceniem (45 proc.), a najrzadziej te z zasadniczym zawodowym (35 proc.).

Czytaj też: Chcą zarabiać, więcej ale nie pytają o podwyżki. Tak jest z połową Polaków

Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Pracuj.pl pokazują, że rozmowy o podwyżce mogą wywoływać jednak również pozytywne emocje. Część pracowników traktuje negocjowanie podwyżki jako wyzwanie, a nie tylko stresującą ostateczność - co czwarty respondent przyznaje, że podczas rozmowy o zarobkach ze swoim przełożonym odczuwa ekscytację, a 23 proc. - radość.

Dbanie o pozytywne stosunki z szefem przekładają się na większa szansę na podwyżkę?

Tak właśnie uważa większość badanych Polaków. Blisko 70 proc. respondentów twierdzi, że aby otrzymać podwyżkę, niezbędne są dobre relacje z przełożonym. Co więcej, aż 21 proc. pracowników przyznaje, że nie inicjuje rozmowy o wyższym wynagrodzeniu w obawie o zdenerwowanie szefa.

Lęk o reakcję szefa potęguje się wraz wiekiem; tylko 16 proc. pracujących Polaków w wieku do 40 roku życia, ale już prawie 30 proc. respondentów w wieku powyżej 50 lat odwleka rozmowę o podwyżce ze względu na obawę przed reakcją szefa.

* Raport Pracuj.pl: „Podwyżka bez tabu” został opracowany na podstawie badań przeprowadzonych przez TNS na zlecenie Pracuj.pl w dniach 10-15 września 2014 r. na reprezentatywnej grupie pracujących Polaków (n=1000)

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.