PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Płyną wnioski o 500 plus dla niepełnosprawnych

  • Autor: PAP/JS
  • 6 wrz 2019 17:00

Na Podkarpaciu do oddziałów ZUS w Rzeszowie i Jaśle wpłynęło do tej pory ponad 670 wniosków o świadczenie 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – poinformował rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim Wojciech Dyląg.

Płyną wnioski o 500 plus dla niepełnosprawnych
Na świadczenie uzupełniające mogą liczyć osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a niezdolność ta została stwierdzona orzeczeniem (fot. pixabay.com)
REKLAMA

Przypomniał, że wnioski takie składać można od 2 września br., a ich rozpatrywanie rozpocznie się 1 października. Jednym z warunków uzyskania tego świadczenia jest posiadanie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Jak dodał Dyląg szacuje się, że w całym kraju jest 850 tys. osób uprawnionych do tych świadczeń. "W województwie podkarpackim jest to 55 tysięcy osób" - powiedział.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na świadczenie uzupełniające mogą liczyć osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a niezdolność ta została stwierdzona orzeczeniem.

Rzecznik podkreślił, że o świadczenie mogą się też starać emeryci. "Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku emerytów, którzy ukończyli 75 rok życia i pobierają z tego tytułu co miesiąc z ZUS dodatek pielęgnacyjny nie oznacza to automatycznego uznania za osobę niezdolną do samodzielnej egzystencji. Jeżeli nie będą oni w posiadaniu stwierdzającego ten fakt orzeczenia, będą musieli być przebadani przez lekarzy orzeczników ZUS, by ustalić czy są osobami niezdolnymi do samodzielnej egzystencji" - wyjaśnił.

Świadczenie nie będzie przyznawane "z urzędu", a jedynie na wniosek. Formularze wniosków dostępne są m.in. na stronie internetowej ZUS oraz w placówkach Zakładu.

Dyląg powiedział, że decyzje w sprawie świadczenia uzupełniającego będą wydawane w ciągu 30 dni od "wyjaśniania ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania".

"W ciągu pierwszych dwóch miesięcy od wejścia w życie tego przepisu ZUS będzie miał nieco wydłużony termin na wydanie decyzji. Spodziewamy się dużej liczby wniosków w tym czasie. Tak więc na wydanie decyzji w sprawie wniosków złożonych do 30 listopada 2019 r., ZUS będzie miał nie 30, a 60 dni również od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji" - dodał.

Maksymalna wysokość świadczenia uzupełniającego będzie wynosić 500 zł i przysługuje tym osobom, które nie są uprawnione do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych (np. emerytury czy renty) albo łączna kwota tych świadczeń nie przekracza 1100 zł. W przypadku przekroczenia tej kwoty, wysokość przysługującego świadczenia uzupełniającego będzie relatywnie niższa.

Jak podkreślił Dyląg, wynika to z faktu, że suma świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych i świadczenia uzupełniającego nie może przekroczyć łącznie 1600 złotych.

Od kwoty świadczenia uzupełniającego nie będzie odprowadzany podatek ani składka zdrowotna. 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Płyną wnioski o 500 plus dla niepełnosprawnych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA