PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Płace wzrosły w tempie niewidzianym od 2008 r.

Przy mocno podwyższonej inflacji mocno rośnie ryzyko rozkręcenia się na dobre spirali płacowo-cenowej - ocenia bank Pekao dane GUS o grudniowych wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw. Według GUS wzrosły one w grudniu o 11,2 proc. rok do roku.

  • Autor: PAP/AT
  • 21 sty 2022 17:48
Płace wzrosły w tempie niewidzianym od 2008 r.
W ocenie banku dynamika płac realnych pozostaje na poziomie ok. 2 proc. rok do roku (fot. freepik/osaba)
REKLAMA

Jak zwrócili uwagę analitycy Pekao, podany przez GUS wzrost wynagrodzeń okazał się znacznie wyższy od spodziewanego na poziomie 9 proc. w ujęciu rocznym.

W ocenie banku dynamika płac realnych pozostaje na poziomie ok. 2 proc. rok do roku, presję płacową podbija kontynuacja ożywienia gospodarczego przy jednocześnie stopniowo wyczerpującym się rezerwuarze dostępnych pracowników, a rynek pracy jest "rozgrzany".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przy obecnie mocno podwyższonej inflacji, mocno rośnie ryzyko rozkręcenia się na dobre spirali płacowo-cenowej - ostrzega bank.

Rynek oczekiwał spadku dynamiki rocznej ze względu na odnotowane przez GUS przesunięcia wypłat premii z końca roku na listopad. Mimo to płace wzrosły w tempie niewidzianym od 2008 r., a poziom płac mocno odskoczył od linii przedpandemicznego trendu - wskazuje Pekao.

Na dynamice płac mogła też zaważyć wcześniejsza wypłata premii dla pracowników, dla których efektywnie wzrosną podatki przez wprowadzony od nowego roku Polski Ład - podkreślił bank, zauważając, że to czynnik, który będzie zwiększał zmienność prognoz dynamiki płac w najbliższym czasie.

W ocenie Pekao w całym 2021 r. wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły średniorocznie o 8,6 proc, a wysokie tempo utrzyma się w najbliższych miesiącach. Bank przewiduje, że wskaźnik za cały 2022 r. może przekroczyć 10 proc.

Skutkiem ubocznym szybkiego wzrostu wynagrodzeń będzie jednak dalszy wzrost cen. Badania ankietowe sugerują, że firmy są gotowe do podnoszenia wynagrodzeń, a rosnące koszty przerzucają na finalnych odbiorców - zauważa Pekao.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Płace wzrosły w tempie niewidzianym od 2008 r.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Edyta 2022-01-23 11:23:11

    Zwłaszcza w administracji samorządowej niższego szczebla. Mi w stosunku do minimalnej dochody spadły o 50%od 2009 roku.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA