W październiku 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 0,5 proc. rok do roku i wyniosło 6351,1 tys., natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie było wyższe o 8,4 proc. w doniesieniu do poprzedniego roku i wyniosło 5917,15 zł brutto - poinformował GUS.
Październikowy wzrost płac rozczarował analityków Pekao - oczekiwano wzrostu na poziomie 8,9 proc (Fot. Ryoji Iwata on Unsplash)
Jak podaje GUS, w październiku 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw minimalnie zwiększyło się względem września tego o 0,1 proc. i wyniosło 6351,1 tys. To pierwszy wzrost od lipca tego roku. natomiast w ujęciu rocznym średnia pensja wzrosła o 0,5 proc.
- Cieszy miesięczny przyrost etatów o 4 tys. Końcówka roku trudna ze względu na rosnącą w siłę IV falę - zapewne pracodawcy znowu będą chcieli ją przeczekać, „chomikując” zatrudnienie - komentują dane GUS analitycy Pekao.
Również przedstawiciele PKO Research podkreślają, że minimalny wzrost zatrudnienia wynikał ze zwiększenia stanu przyjęć oraz zwiększania wymiaru etatów. Ponadto zmniejszyła się liczba osób przebywających na urlopach bezpłatnych.
Przeciętne wynagrodzenie w górę
Jeśli chodzi o przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw, to wzrosło ono względem września 2021 r. o 1,3 proc. Warto przypomnieć, że w październiku 2020 r. obserwowano niewiele większy wzrost płac w skali miesiąca, tj. o 1,6 proc.
W skali roku (październik 2021 r. do października 2020 r.) przeciętne miesięczne
wynagrodzenie wzrosło o 8,4 proc. Przed rokiem (październik 2020 r. do października 2019 r.) odnotowano dynamikę wzrostu płac na poziomie 4,7 proc.
- Płace w październiku kontynuowały okres mocnych wzrostów - w ujęciu rocznym wzrosły o 8,4 proc. rok do roku. Skala miesięcznego wzrostu była natomiast niższa od wzorca sezonowego - komentują analitycy PKO Research na Twitterze.
Październikowy wzrost płac rozczarował analityków Pekao - oczekiwano wzrostu na poziomie 8,9 proc.
- To trochę schłodzi obawy o rosnącą presję płacowo-cenową, choć dalej poziom wynagrodzeń znajduje się powyżej przedpandemicznego trendu - podkreśla Pekao.
Analitycy mBanku zwracają uwagę na inną kwestię - płace realne zbierają "potężne cięgi", co zdusi konsumpcję.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)