×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Płace w przedsiębiorstwach rosną. Konfederacja Lewiatan studzi optymizm

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 21 maj 2019 15:24

Raport GUS o płacach w sektorze przedsiębiorstw wskazuje na wzrost płac. W ocenie Moniki Fedorczuk, ekspertki Konfederacji Lewiatan, tempo tego wzrostu jednak spadnie.

Płace w przedsiębiorstwach rosną. Konfederacja Lewiatan studzi optymizm
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Według danych GUS w kwietniu br. sektor przedsiębiorstw zatrudniał 6 392,4 tys. osób, co oznacza wzrost w stosunku do kwietnia ubiegłego roku o 2,9 proc. Dynamika wzrostu zatrudnienia w przedsiębiorstwach jest niższa niż rok wcześniej - w porównywalnym okresie wzrost liczby zatrudnionych wyniósł 3,7 proc.

Z danych GUS publikowanych w maju dowiedzieliśmy się także, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5186 zł i 12 gr.

Jak przekonuje Moniki Fedorczuk, ekspertki Konfederacji Lewiatan tempo wzrostu wynagrodzeń w firmach spada. Rok wcześniej w okresie pierwszych czterech miesięcy roku płace wzrosły o 7,2 proc., w tym roku o 6,9 proc.

Przeciętne wynagrodzenie, które w marcu 2019 roku przekroczyło poziom 5 000 zł, nadal rośnie. W kwietniu 2019 r. wartość ta wyniosła, wspomniane już, 5186 zł i 12 gr, co oznacza wzrost rok do roku o 7,1 proc., czyli  o 345 zł i 68 gr.

W porównaniu do marca 2019 roku przeciętna pensja wzrosła o 0,4 proc. Podobnie jak w przypadku dynamiki wzrostu liczby zatrudnionych, spada tempo wzrostu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw - rok wcześniej w okresie pierwszych czterech miesięcy roku płace wzrosły o 7,2 proc., w tym roku podwyżka była nieco niższa i wyniosła 6,9 proc.

Powyższe dane dotyczą wyłącznie przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób.

Czynnikiem, który cały czas oddziałuje na wzrost wynagrodzeń, jest niedobór pracowników na rynku pracy.

Z uwagi na wejście w życie przepisów nakazujących utworzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych oraz zapowiedzi innych działań zwiększających koszty związane z zatrudnieniem pracowników, w drugiej połowie roku możemy się spodziewać zahamowania tempa wzrostu wynagrodzeń.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Płace w przedsiębiorstwach rosną. Konfederacja Lewiatan studzi optymizm
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA