PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Płace w Polsce 2016 (19 branż, prawie 400 stanowisk): Sprawdź czy zarabiasz tyle, ile powinieneś

• Eksperci Hays Poland opublikowali obszerny raport płacowy „Trendy na rynku pracy w 2016 r.”
• Analizując raport można łatwo sprawdzić, czy nasze wynagrodzenie jest adekwatne.
• Przewidywany jest dalszy rozwój rynku pracownika.
• Pracodawcy coraz chętniej inwestują w działy personalne.

Płace w Polsce 2016 (19 branż, prawie 400 stanowisk): Sprawdź czy zarabiasz tyle, ile powinieneś
- Osoby dobrze wykształcone, uważnie śledzące trendy i uzupełniające wiedzę między innymi na studiach podyplomowych i MBA są poszukiwane na rynku, zarabiają dobrze i mają powody do satysfakcji - uważa dr hab. Witold T. Bielecki, rektor Akademii Leona Koźmińskiego (na zdjęciu struktura zatrudnienia w Polsce wg. płci, fot.:zielonalinia.gov.pl)
REKLAMA

Raport, dotyczący wysokości płac w sektorach rynkowych obsługiwanych przez konsultantów Hays Poland, jest efektem współpracy z Akademią Leona Koźmińskiego. Zawiera zestawienie poziomów wynagrodzeń dla wykwalifikowanych specjalistów i kadry menedżerskiej w podziale na 19 specjalizacji.

Dane zgromadzone przez ostatnie 12 miesięcy pozwalają nie tylko na przegląd obecnej sytuacji, ale postawienie prognoz na cały 2016 rok.

Analiza wynagrodzeń w poszczególnych sektorach rynku powstała na podstawie kilku tysięcy projektów rekrutacyjnych zleconych Hays Poland zarówno przez klientów z sektora MSP, jak i duże międzynarodowe korporacje.

Dane zawierają poziomy minimum (*), maksimum (*) oraz najczęściej oferowane (**) miesięczne wynagrodzenia w złotych brutto dla osób pracujących na pełny etat, uśrednione dla terytorium Polski.

- Obraz rynku pracy fachowców wyłaniający się z raportu Hays Poland jest zdecydowanie optymistyczny. Osoby dobrze wykształcone, uważnie śledzące trendy i uzupełniające wiedzę między innymi na studiach podyplomowych i MBA są poszukiwane na rynku, zarabiają dobrze i mają powody do satysfakcji - uważa dr hab. Witold Bielecki, prof. ALK, rektor Akademii Leona Koźmińskiego.

Zasoby ludzkie

- Firmom coraz bardziej zależy na dobrym wizerunku, co przekłada się na pojawianie się w działach HR stanowisk poświęconych wyłącznie employer brandingowi. Specjaliści w tej dziedzinie najczęściej odpowiadają zarówno za tworzenie możliwości rozwoju i przyjaznej atmosfery pracy, jak i za działania skierowane do potencjalnych pracowników. W ostatnim czasie, w ramach działów HR tworzone są również stanowiska specjalistyczne, odpowiedzialne za tworzenie strategii rozwojowej pracowników oraz przygotowywanie i prowadzenie szkoleń - czytamy w raporcie.

Bankowość, leasing i faktoring

- Trwająca konsolidacja banków oraz szybki rozwój nowych technologii przekładają się na zmniejszenie liczby tradycyjnych placówek na rzecz bankowości internetowej oraz mobilnej. Taka sytuacja sprawia, że w polskim sektorze bankowym tymczasowo zagościł rynek pracodawców, który ma realny wpływ na obniżenie wynagrodzeń pracowników. Ponadto, banki chcąc obniżyć koszty stałe, coraz częściej tworzą systemy bonusowe, obejmujące głównie finalny efekt biznesowy. Dotyczy to przede wszystkim specjalistów w działach sprzedaży, ryzyka, wsparcia sprzedaży czy też projektów - komentują eksperci Hays.

Finanse i księgowość

Według analityków Hays w ostatnim czasie, na rynku pracy obserwuje się duży wzrost zapotrzebowania na specjalistów w branży FMCG, najczęściej na stanowiska typu finance analyst czy finance manager z bardzo sprecyzowanym, rzadkim i specjalistycznym doświadczeniem w dziedzinie finansów (np. finanse komercyjne). Zadaniem zespołów, w których pracują tacy specjaliści, jest wspieranie innych działów. Stąd też duży nacisk na tzw. „business partnering”. Wiąże się to z coraz bardziej szczegółowym podziałem struktur finansowych w branży FMCG.

Prawo i podatki

- Od paru lat obserwujemy tendencję zwiększania się liczby absolwentów prawa na rynku pracy. W związku z tym, wzrasta konkurencja a ukończenie aplikacji i zdobycie uprawnień nie są dla prawników gwarancją sukcesów zawodowych. Młodzi prawnicy starają się więc modyfikować swoje ścieżki kariery i zdobywać dodatkowe kompetencje. Wielu z nich zamiast odbywać aplikację decyduje się na studia doktoranckie, które dają im nie tylko tytuł doktora nauk prawnych, ale również możliwość przystąpienia do egzaminu zawodowego i zdobycia uprawnień - oceniają eksperci.

Ubezpieczenia

Tendencja ewolucji sprzedaży w kierunku sprzedaży konsultacyjnej, widoczna szczególnie w segmencie B2B, sprawia że firmy ubezpieczeniowe coraz częściej poszukują wyspecjalizowanych sprzedawców, posiadających doświadczenie nie tylko w sprzedaży, ale również w tworzeniu produktu. W związku z tym, od kandydatów oczekuje się jeszcze większego zaangażowania w zrozumienie i odkrywanie potrzeb klienta oraz dużej wiedzy merytorycznej.

Farmacja

- W działach medycznych mamy do czynienia z tworzeniem się rynku kandydata. Najwięcej rekrutacji dotyczy stanowisk Medical Managera, Medical Advisora, MSL. Przewidujemy, że w 2016 roku ten trend nadal będzie się rozwijał. Jeśli firmy farmaceutyczne nadal będą chciały zatrudniać lekarzy w swoich działach medycznych, zmuszone będą albo zwiększyć oferowane wynagrodzenia i pakiet około płacowy, albo przyjmować do pracy osoby z wykształceniem pozamedycznym, które są w stanie szybko przyswajać wiedzę z zakresu medycyny - wskazują analitycy.

Sprzęt medyczny

Według autorów raportu rok 2016 będzie okresem dalszego rozwoju branży sprzętu medycznego, na co największy wpływ będzie miał napływ nowych firm oferujących kompleksowe rozwiązania z zakresu wyposażenia szpitali i serwisu nowoczesnego sprzętu medycznego. Istotny jest również wzrost znaczenia rynku e-zdrowia w Polsce, co przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów sprzedaży w obszarze telemedycyny.

Laboratoria

Dość wyraźnym trendem jest zatrudnianie do sprzedaży sprzętu laboratoryjnego osób z wykształceniem kierunkowym. Dlatego coraz częściej mamy do czynienia z pozyskiwaniem specjalistów, którzy dotychczasowo pracowali na uczelniach wyższych czy w placówkach naukowo-badawczych.

Budownictwo

- W drugim kwartale 2016 r. powinno zwiększyć się zapotrzebowanie na pracowników z obszaru infrastruktury drogowej i kolejowej, co będzie wiązało się z wykonywaniem inwestycji współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Ma to związek z cyklem realizacji projektów, a także jest następstwem mniejszej intensywności prac, wiążącej się z okresem przejściowym między „perspektywami” dofinansowania z UE - piszą analitycy Hays.

Energetyka

- Wymuszony przez Unię Europejską rozwój sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy w Polsce. Firmy inwestujące w fotowoltaikę będą poszukiwać doradców techniczno-handlowych oraz inżynierów elektryków. Przedsiębiorstwa z branży energetyki wiatrowej, po wybudowaniu rekordowej ilości turbin wiatrowych w roku 2016, będą zatrudniać specjalistów ds. utrzymania ruchu oraz techników serwisu - czytamy.

Nieruchomości

W roku 2016, kolejne firmy z branży nieruchomości będą się koncentrować na rozwijaniu lub tworzeniu zespołów odpowiedzialnych za rynki regionalne. Na znaczeniu zyskają tutaj większe miasta wojewódzkie, takie jak Poznań, Wrocław, Gdańsk czy Kraków. Poszukiwani będą zarówno specjaliści z kilkuletnim doświadczeniem w wynajmie powierzchni komercyjnych (biura, magazyny, centra handlowe), jak i osoby dopiero rozpoczynające swoją karierę na rynku nieruchomości.

Produkcja

- Pracodawcom najtrudniej pozyskać specjalistów, ze szczególnym uwzględnieniem podstawowych stanowisk inżynierskich w branżach automotive, elektronicznej czy FMCG. Źródłem przewagi konkurencyjnej pracodawców w walce o najlepszych pracowników, poza wysokością wynagrodzenia, systemem premiowym czy benefitami pozapłacowymi, w coraz większym stopniu stają się przejrzyste plany rozwojowe dotyczące konkretnego kandydata - piszą autorzy.

Marketing i sprzedaż

Popularyzacja innowacyjnego podejścia do marketingu i sprzedaży nieustannie tworzy nowe miejsca pracy dla grona specjalistów i menedżerów o bardzo specyficznych kompetencjach. Poszukiwani będą marketerzy, którzy potrafią nieszablonowo podejść do pracy z produktem i odpowiedzieć na zmieniający się model konsumenta pokolenia Y i Z, a więc konsumenta, który swój zakup finalizuje w innym kanale niż go rozpoczął.

IT sales

Według raportu na rynku inżynierów sprzedaży pracujących dlaintegratorów IT zaznacza się wyraźny trend wzrostu zapotrzebowania na umiejętności w obszarach związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem IT. Firmy szukają osób kompetentnych w zakresie analityki bezpieczeństwa, zarządzania i monitorowania infrastruktury IT, bezpieczeństwa sieci i styku z internetem oraz ochroną danych (rozwiązania DLP).

Retail & hospitality

- W sektorze retail (sieci detaliczne) oraz hospitality (sieci hoteli, restauracji, branża turystyczna) obserwujemy stabilny wzrost sprzedaży i rozwój zespołów sprzedażowych, marketingowych oraz e-commerce, opartych na stanowiskach o wąskiej specjalizacji. W sektorze coraz bardziej zaznacza się tendencja wzrostu oczekiwań potencjalnych pracowników, co świadczy o tworzeniu się tzw. rynku kandydata - piszą eksperci.

Zakupy i logistyka

- W roku 2015 odnotowaliśmy sporą liczbę procesów rekrutacyjnych na stanowiska związane z zarządzaniem łańcuchem dostaw. W ramach tego obszaru, najbardziej poszukiwanymi profilami są specjaliści i menedżerowie. Pracodawcy szukają osób o kompetencjach analitycznych i planistycznych, które zajęłyby coraz powszechniej występujące stanowiska, m.in. analityka ds. supply chain, planisty popytu czy specjalisty ds. optymalizacji procesów logistycznych - komentują pracownicy Hays.

Administracja

Pracodawcy mają coraz wyższe oczekiwania względem osób na stanowiskach asystenckich. Wynika to głównie z faktu, że reprezentują one firmę i kontaktują się z klientami, a ponadto mają dostęp do poufnych informacji. Pożądanymi cechami u kandydatów na tego typu stanowiska są wysoka kultura osobista, dyskrecja oraz duża wiedza ogólna.

IT i telekomunikacja

- Rynek pracy w sektorze IT oraz telekomunikacji niezmiennie pozostaje rynkiem kandydata. Co więcej, w niektórych obszarach pozycja kandydata wciąż się umacnia. Jest to szczególnie zauważalne w kontekście stanowisk programistycznych, obejmujących coraz więcej technologii poza szeroko rozumianymi JAVA oraz .NET - czytamy w raporcie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Płace w Polsce 2016 (19 branż, prawie 400 stanowisk): Sprawdź czy zarabiasz tyle, ile powinieneś

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Redakcja poleca

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.