Płace w Niemczech. W dawnym NRD wciąż zarabia się gorzej

W Niemczech w płacach widać wyraźnie, że ekonomiczno-polityczny podział kraju jest żywy. Pracownicy ze wschodnich landów osiągają poziom 79 proc. produktywności pracowników landów byłego RFN. Różnice widać także w pensjach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Płace w Niemczech. W dawnym NRD wciąż zarabia się gorzej

PODZIEL SIĘ


Autor: GP

20 kwi 2017 12:10


• Wobec przeciętnego wynagrodzenia w Niemczech, które jest równe 3,7 tys. euro polskie płace wypadają słabo. Można jednak zauważyć, że w samych Niemczech nadal płace dzieli "żelazna kurtyna".

• Według statystyk Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych (DIW) pracownicy ze wschodnich landów osiągają poziom 79 proc. produktywności pracowników landów byłego RFN.

• Dysproporcja ta jest też widoczna, gdy płace zrewiduje się pod kątem płci.

Od lat Polacy migrują za pracą do naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy są w czołówce kierunków wybieranych przez wyjeżdżających za pracą Polaków (obok tego kraju wysoko w tym zestawieniu są też Wielka Brytania, czy np. Norwegia).

Migracje mają miejsce także w samych Niemczech, przebiegając najczęściej ze wschodu na zachód. Niemcy od zjednoczenia borykają się bowiem z gospodarczym dziedzictwem podziału RFN i NRD.

Destatis, Federalne Biuro Statystyczne podało, że przeciętne wynagrodzenie w Niemczech wynosiło 3,7 tys. euro. To kwota bardzo dobrze wygląda w zestawieniu z polskimi zarobkami. Jednak różnice w wysokości płac, jakie występują pomiędzy landami byłego NRD i RFN, rzucają cień na obraz niemieckiego rynku pracy.

Niemcy to najliczniejszy kraj Unii Europejskiej i gospodarka na którą patrzy cały Stary Kontynent, źródło: pixabay.com Niemcy to najliczniejszy kraj Unii Europejskiej i gospodarka na którą patrzy cały Stary Kontynent, źródło: pixabay.com

Według statystyk Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych (DIW) pracownicy ze wschodnich landów osiągają poziom 79 proc. produktywności pracowników landów byłego RFN. Gdy dodamy, że pracownicy z landów RFN średnio pracują dłużej, odsetek ten spada nawet do 74 proc. O niższej produktywności wschodnich Niemiec decydują m.in.: nierówny rozwój poszczególnych sektorów oraz mniejszą ilość miejsc pracy dla wykwalifikowanych specjalistów.

Czytaj też: Wieści zza Odry o bezrobociu w końcu 2016 roku

Na terenie byłego RFN średnie miesięczne wynagrodzenie jest o 29 proc. wyższe niż w nowych landach byłego NRD. O ile w sektorze wydobywczym różnica wynosi tylko 8 proc., to w budownictwie już 23 proc., a w branży informatycznej i komunikacji 40 proc. Z kolei w przetwórstwie przemysłowym różnica sięga aż 47 proc. na korzyść landów byłego RFN.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.