×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Płace w IT hamują. Podwyżki będą niższe i nie dla wszystkich

  • km
  • 2 cze 2023 20:00

Z badania „Raport Płacowy 2023”, przeprowadzonego przez Valueships na zlecenie Organizacji Pracodawców Usług IT – SoDA wynika, że średnie wynagrodzenie specjalistów w sektorze IT nadal rośnie. Eksperci przewidują dalsze podwyżki, jednak niższe niż zakładano i nie dla wszystkich.

Płace w IT hamują. Podwyżki będą niższe i nie dla wszystkich
Wzrosty wynagrodzeń w IT w 2023 roku wyniosą 5-10 proc. i nie będą dotyczyły wszystkich (fot. Christina Wocintech/Unsplash)
REKLAMA
  • Wśród firm przebadanych przez Valueships i SoDA 50 proc. zadeklarowało, że w lutym 2023 r. wynagrodzenia pracowników w ich firmach wzrosły.
  • Największy, 13-proc. wzrost dotyczył osób na stanowiskach specjalistycznych w IT. W dalszej kolejności miał związek z pracującymi w działach wsparcia (m.in. w HR, finansach, marketingu czy obsłudze biura).
  • Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć osoby pracujące na stanowiskach devops engineer i cloud engineer.

- W perspektywie długofalowej spodziewamy się, że rodzima branża nadal będzie się dynamicznie rozwijać. Luka kadrowa wciąż jest aktualna, a rynek potrzebuje do pracy konkretnych specjalistów – komentuje Bartosz Majewski, prezes SoDA i CEO Codibly.

Wśród firm przebadanych przez Valueships i SoDA, 50 proc. zadeklarowało, że w lutym 2023 r. wynagrodzenia pracowników w ich firmach wzrosły. Podwyżki były efektem dobrej koniunktury w 2022 r. i odpowiedzią na wysokie zapotrzebowanie na usługi IT.

Największy, 13-proc. wzrost dotyczył osób na stanowiskach specjalistycznych IT. W dalszej kolejności miał związek z pracującymi w działach wsparcia (m.in. w HR, finansach, marketingu czy obsłudze biura) – średnio o 6 proc. Na stanowiskach kierowniczych IT średniego szczebla wzrosty wyniosły 8 proc. Natomiast na dyrektorskich i kadry zarządzającej – 6 proc.

W porównaniu z „Badaniem płacowym SoDA” z 2022 r. w tegorocznej edycji raportu przeciętne wynagrodzenie specjalisty IT na poziomie regular (2-5 lat stażu pracy) wzrosło o 6 proc. w przypadku B2B i wyniosło 16 612 zł netto (kwota na fakturze VAT) oraz o 12 proc. w kontekście umowy o pracę, osiągając poziom 11 427 zł brutto.

Pensje nie będą tak rosły, jak przewidywano na początku 2023 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Płace w IT hamują. Podwyżki będą niższe i nie dla wszystkich
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA