×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Płace urlopowe kierowców zawodowych w górę. Przewoźników czekają wydatki

  • AKC
  • Opublikowano: 6 lip 2022 22:42

Rozpoczął się sezon urlopowy, wraz z którym firmy transportowe czekają kolejne wydatki. Mowa o wynagrodzeniach urlopowych kierowców zawodowych, które wylicza się na podstawie wynagrodzenia z umowy o pracę, najczęściej za okres ostatnich 3 miesięcy. A to w ostatnich miesiącach znacząco wzrosło.

Płace urlopowe kierowców zawodowych w górę. Przewoźników czekają wydatki
Dotychczas kierowcy niechętnie korzystali z prawa do urlopu. Zdaniem ekspertów to się zmieni (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jeszcze w ubiegłym roku pracownicy otrzymywali pensję brutto w wysokości 3,2-3,3 tys. zł i to właśnie z tej średniej wyliczane było wynagrodzenie urlopowe.  
  • To się zmieniło, bo wypłata polskiego kierowcy wzrosła do 10-12 tys. brutto. I właśnie ta kwota posłuży do wyliczenia średniej za urlop wypoczynkowy, co daje prawie trzykrotny wzrost względem wypłat za poprzedni sezon.
  • - Może się okazać, że będzie to kolejna „cegiełka” do kosztów, których firmy transportowe, szczególnie te małe, mogły nie wziąć pod uwagę, planując budżet na 2022 r. A ten koszt - wraz z sezonem urlopowym - będą musiały dopiero ponieść - mówi Łukasz Włoch, ekspert OCRK, Grupa Inelo. 

Kierowcy polskich firm transportowych spędzają więcej czasu w trasie niż większość przedstawicieli tego zawodu w innych krajach Europy. Według badania przeprowadzonego przez Grupę Inelo, rekordziści w pojedynczej delegacji za granicą przebywali nawet 28 dni. W ciągu roku za kółkiem byli nawet do 294 dni. Ponad 4 na 10 pracowników wyjeżdża średnio od 241 do nawet 260 dni. Co z odpoczynkiem i urlopem? Rzadko wykorzystują go w całości. Największa grupa kierowców (ok. 40 proc.) wybiera od 11 do 20 dni wolnych. 

- Podejście pracowników do brania urlopów jest bardzo różnorodne. Zdarzają się przypadki, w których kierowcy mają skumulowane nawet po 40 dni zaległego urlopu - mówi Łukasz Włoch, główny ekspert OCRK, Grupa Inelo.

Czytaj też: Ważne zmiany dla zawodowych kierowców. Nowe przepisy gotowe

Każdego roku przeciętny trucker zatrudniony w polskiej firmie transportowej pokonuje około 87 tys. kilometrów, pozostaje w trasie nawet 294 dni i statystycznie rzadko wykorzystuje pełny urlop. Czy w tym roku to się zmieni?

- Niewykluczone. Do tej pory, gdy kierowca poszedł na 2-tygodniowy urlop, otrzymywał wynagrodzenie liczone od mniejszej kwoty - 3,2 tys. W tym roku za 14 dni niepracujących otrzyma wynagrodzenie identyczne, jak gdyby cały czas pracował. Możemy więc przypuszczać, że w tym sezonie pracownicy firm transportowych znacznie chętniej będą korzystali z urlopu, szczególnie tego dłuższego - uważa Włoch.

Wakacyjne budżety firm będą nadszarpnięte 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Płace urlopowe kierowców zawodowych w górę. Przewoźników czekają wydatki
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA