×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Płace rosną najszybciej od 2000 r., ale i tak wolniej niż inflacja

  • Autor: PAP/km
  • 15 lis 2022 14:44

Pensje w Wielkiej Brytanii rosną najszybciej od początku XXI wieku, ale nadal znacząco poniżej inflacji, co oznacza, że realne dochody spadają - podał we wtorek brytyjski urząd statystyczny ONS. Poinformował też, że minimalnie - do 3,6 proc. - wzrosło bezrobocie.

Płace rosną najszybciej od 2000 r., ale i tak wolniej niż inflacja
W trzecim kwartale tego roku bazowe pensje były o 5,7 proc. wyższe niż rok wcześniej (fot. Anthony Delanoix/Unsplash)
REKLAMA

W trzecim kwartale tego roku bazowe pensje, czyli bez premii, były o 5,7 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To więcej, niż spodziewali się analitycy, i jest to najwyższy wzrost w ujęciu rok do roku od 2000 r., wyłączywszy okres tuż po pandemii, gdy wiele osób wracało do pełnowymiarowej pracy po przymusowych urlopach. Pensje rosną jednak wolniej niż inflacja, co oznacza, że realne dochody mieszkańców Wielkiej Brytanii były w trzecim kwartale o 2,7 proc. niższe niż rok wcześniej.

We wrześniu roczna stopa inflacji wyniosła 10,1 proc., co wraz z lipcową inflacją, która wynosiła tyle samo, jest najwyższym poziomem od 1982 r.

Zobacz: Walka o pracowników z Ukrainy się zaostrza. Polska ma sporo konkurentów

ONS podał też, że bezrobocie w trzecim kwartale wyniosło 3,6 proc., co jest spadkiem o 0,2 punktu proc. w stosunku do drugiego kwartału, ale wzrostem o 0,1 pkt proc. wobec okresu czerwiec-sierpień. Nadal są to najniższe poziomy od prawie 50 lat, tym niemniej Bank Anglii ostrzegł w październiku, że w czasie recesji - która prawdopodobnie już się zaczęła i może potrwać przez dwa lata - stopa bezrobocia wzrośnie do 6,5 proc.

W związku z inflacją, która jeszcze nie osiągnęła szczytu, coraz więcej grup zawodowych prowadzi strajki, domagając się podwyżek adekwatnych do rosnących cen. Jednak minister finansów Jeremy Hunt, który w czwartek ma przedstawić plan stabilizacji finansów publicznych, podkreślił w niedzielę, że wyrównując płace do inflacji, nie uda się jej zatrzymać, a to musi być pierwszym krokiem do uzdrowienia gospodarki.

Zobacz wiadomości z serwisu Rynek Zdrowia

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Płace rosną najszybciej od 2000 r., ale i tak wolniej niż inflacja
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA