Płace pracowników samorządowych powinny być obligatoryjnie waloryzowane?

W wielu gminach wynagrodzenie pracowników nie jest waloryzowane nawet o poziom inflacji – pisze w interpelacji do premiera posłanka Izabela Mrzygłocka.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Płace pracowników samorządowych powinny być obligatoryjnie waloryzowane?

PODZIEL SIĘ


Autor: bad

www.portalsamorzadowy.pl

24 cze 2014 20:01


Zdaniem posłanki logiczne wydaje się rozważenie wprowadzenia do przepisów automatycznego obowiązku podwyższania minimalnych stawek w poszczególnych kategoriach o kwotę wzrostu minimalnego wynagrodzenia w danym roku.

- Skutkowałoby to systematyczną aktualizacją tabel z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. dotyczącego kwestii wynagradzania pracowników samorządowych - konstatuje Izabela Mrzygłocka z PO.

Posłanka zaznacza, że brak zapisu o konieczności waloryzacji stawek w poszczególnych kategoriach spowodował, że w wielu gminach wynagrodzenie pracowników nie jest waloryzowane nawet o poziom inflacji.

- Zapisy rozporządzenia umożliwiają bowiem takie ustalanie wysokości wynagrodzeń, na jakie pozwalają możliwości finansowe gminy - pisze posłanka.

Zdaniem parlamentarzystki pracodawcy z obowiązku podwyższyli przeważnie tylko najniższe wynagrodzenie, tj. III-IV kat., z 1176 zł w roku 2009 do 1680 zł w roku 2014, dotyczy to jednak tylko pracowników pomocniczych i obsługi. Płace pracowników biurowych z kat. XIII-XV są przeważnie zamrożone.

Posłanka zauważa też, że w wynagrodzeniach pracowników samorządowych występuje też inny problem. Wynika on z tego, że zgodnie z przepisami wynagrodzenie pracownika samorządowego - obejmujące poza wynagrodzeniem zasadniczym dodatek za wysługę lat, dodatek funkcyjny, premie i nagrody - nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Cały artykuł czytaj tu

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

pracownik szkoły 2015-09-07 14:07:32

artykuł jest z czerwca 2014 r. i do tej pory nie wprowadzono żadnych przepisów zmieniających. Zmieniło się tylko to, że pracownicy administracyjni zrównani są już płacowo z pracownikami obsługi. Referent zarabia tyle samo co dozorca. Po co ustalać stawki zaszeregowania przy stanowiskach pracy skoro i tak sprowadzacie nas do jednej płacy? - minimalnej, również tych co pracę zaczynają jak i tych,którzy pracują 40 lat.