×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Płaca minimalna wzmocni presję inflacyjną

  • Anna Trojanowska
    AT
  • Opublikowano: 18 sie 2020 13:56

Płaca minimalna już przy poziomie 2,6 tys. zł w tym roku pcha inflację mocno do góry. Wzrost płacy minimalnej do 2,8 tys. zł jeszcze wzmocni presję inflacyjną - analizuje Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

Płaca minimalna wzmocni presję inflacyjną
W 2021 r. płaca minimalna przebije 53 proc. średniej, a w relacji do mediany zbliży się do 60 proc. (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Sytuacja kryzysowa spowodowała, że płaca minimalna już w 2020 r. silnie oddziałuje na funkcjonowanie firm. Przed kryzysem rząd oczekiwał wzrostu płac w gospodarce o ponad 6 proc. Recesja zweryfikowała te prognozy w dół prawie o połowę - zaznacza Sławomir Dudek.
  • Obecnie płaca minimalna w relacji do średniej płacy w II kwartale wynosi już 52 proc. To jeden z najwyższych poziomów w całej Unii Europejskiej. Zapłacą za to mikrofirmy konsumenci i budżet - wylicza.
  • Czy rzeczywiście teraz jest czas na takie eksperymenty? Czy instytucje publiczne przeprowadziły jakiekolwiek analizy wpływu wzrostu płacy minimalnej w kryzysie. Jaki jest sens, aby wypłacić kilka miliardów pożyczek dla mikro firm w ramach instrumentów pomocowych, aby potem wymusić arbitralny wzrost kosztów pracy o kilka miliardów? - zastanawia się Dudek.

W poniedziałek (17 sierpnia) Rada Ministrów opublikowała projekt rozporządzenia dotyczący płacy minimalnej w 2021 roku. Zgodnie z nim od 1 stycznia przyszłego roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 2,8 tys. zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 18,30 zł.

We wtorek (18 sierpnia) Narodowy Bank Polski opublikował dane o inflacji bazowej, tj. inflacji po wyłączeniu cen żywności i energii. Ta miara pokazuje, że czynniki o charakterze strukturalnym, kosztowym działają silnie w kierunku zwiększenia inflacji. Według szacunków NBP, inflacja bazowa w lipcu wyniosła 4,3 proc. r/r, podczas gdy przed rokiem w lipcu wynosiła nieco ponad 2 proc. Wysoka inflacja bazowa powoduje, że mimo kryzysu gospodarczego, mimo słabego popytu, inflacja w Polsce utrzymuje się na najwyższym poziomie w całej Unii Europejskiej.

- Jednym z czynników kosztowych po stronie firm jest płaca minimalna, która jest ustalana arbitralnie bez uwzględnienia przesłanek rachunku ekonomicznego. Sytuacja kryzysowa spowodowała, że płaca minimalna już w 2020 r. silnie oddziałuje na funkcjonowanie firm. Przed kryzysem rząd oczekiwał wzrostu płac w gospodarce o ponad 6 proc. Recesja zweryfikowała te prognozy w dół prawie o połowę. Obecnie płaca minimalna w relacji do średniej płacy w II kwartale wynosi już 52 proc. To jeden z najwyższych poziomów w całej Unii Europejskiej - zaznacza Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Płaca minimalna wzmocni presję inflacyjną
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA