Płaca minimalna, wynagrodzenie: Duży wzrost, ale niewielkie znaczenie

• Rząd proponuje, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 r. wynosiło 2 tys. zł brutto.
• To dosyć duży wzrost, bo aż o 8,1 proc. (150 zł) w stosunku do 2016 r.
• Oznacza to, że w przyszłym roku pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę będą otrzymywać na rękę 1 459,48 zł, czyli nieco ponad 100 zł więcej niż obecnie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Płaca minimalna, wynagrodzenie: Duży wzrost, ale niewielkie znaczenie

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

12 paź 2016 12:22


Wyższa płaca minimalna to bardzo dobra wiadomość dla ok 1,3 mln polskich pracowników. Podwyżkę otrzyma więc stosunkowo niewielka grupa z ponad 16 mln pracujących w naszym kraju.

Podwyżka niewiele zmieni

- Dobrze, że płaca minimalna rośnie ale moim zdaniem niewiele to zmieni na rynku pracy. Przy obecnym rynku pracownika większość przedsiębiorców już dawno przekroczyła kwotę minimalnego wynagrodzenia wśród zdecydowanej większości zatrudnianych przez siebie osób - komentuje Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland, prezes Polskiego Forum HR.

Z punktu widzenia pracodawców prawdopodobnie decyzję rządu odczują jedynie mikrofirmy, które są mniej efektywne od większych przedsiębiorstw.

Czytaj też: Płaca minimalna w wysokości 2 tys. zł brutto? Polacy mają obawy

- Jeżeli chodzi o branże, to wzrost płacy może dotknąć HoReCę (ang. Hotel, Restaurant, Catering/Café), co być może odbije się na nieznacznej podwyżce cen w hotelach, czy restauracjach - ocenia Wicha.

Jak jednak twierdzi prezes PFHR, w większości wypadków jednak ta podwyżka nic nie zmieni. - Należy wspomnieć, że tylko w miesiącu sierpniu tego roku wynagrodzenia w polskich przedsiębiorstwach wzrosły średnio o 4,7 proc. r/r. Wzrost płacy realnej w polskich firmach spowodowany jest niedostateczną podażą pracy w stosunku do popytu. Pracodawcom coraz trudniej znaleźć pracowników, których poszukują, a także utrzymać tych, których już zatrudniają. Dlatego są w coraz większym stopniu skłonni do podnoszenia wynagrodzeń - mówi.

Sytuacja demograficzna

Funkcjonowania firmom nie ułatwia sytuacja demograficzna. Obecnie na rynek pracy wchodzi o połowę mniej absolwentów, niż tych z wyżu demograficznego. W ciągu ostatniego półrocza rekrutację prowadziło ponad 3/4 firm. Nieco ponad 1/3 z nich zatrudniło założoną liczbę pracowników.

- Wzrost płacy minimalnej nie zwiększy atrakcyjności zatrudnienia w sektorach, które mają problemy ze znalezieniem pracowników. Podwyższenie wynagrodzenia o nieco ponad 100 zł nie wpłynie też na aktywizację np. młodych mam, które zachęcone programem 500+ częściej obecnie rezygnują z pracy na rzecz wychowywania dzieci - wyjaśnia Wicha.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.