PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Płaca minimalna w Luksemburgu jest dwa razy wyższa niż średnie zarobki w Polsce

Oficjalnie w kwietniu 2021 r. przeciętne wynagrodzenie w Polsce wyniosło 5,8 tys. zł brutto, co jak na polskie warunki jest sporą kwotą. Warto zauważyć, że w niektórych krajach UE dużo wyższa jest płaca minimalna.

Płaca minimalna w Luksemburgu jest dwa razy wyższa niż średnie zarobki w Polsce
Płaca minimalna w Luksemburgu (na zdjęciu) jest dwa razy wyższa niż średnia płaca w Polsce (Fot. Sixdown/Wikipedia/CC BY-SA 3.0)
REKLAMA
  • Miesięczne wynagrodzenie brutto w wysokości 5805,15 zł (jakie było w kwietniu) to dla wielu Polek i Polaków spora kwota, ale jeżeli porównamy ją z płacami w krajach Europy Zachodniej, to nie robi ona wielkiego wrażenia. 
  • Kwota 5,8 tys. zł daje równowartość 1,29 tys. euro. W kilku krajach Europy zachodniej wysokość płacy minimalnej jest wyższa - są to Francja, Niemcy, Belgia, Holandia, Irlandia i Luksemburg.
  • Taka różnica w zarobkach powoduje, że raczej nie ma co liczyć na masowy powrót Polek i Polaków z emigracji do Polski. 

Główny Urząd Statystyczny (GUS) wyliczył, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku w kwietniu 2021 r. wyniosło 5805,15 zł. GUS wyjaśnia, że sektor przedsiębiorstw obejmuje firmy, w których liczba pracujących przekracza 9 osób. Nie uwzględniono więc małych firm, gdzie płace często są niższe niż w większych przedsiębiorstwach.

Tajemnice psich nóg

W dyskusjach o średnim wynagrodzeniu często przywoływany jest przykład psa i jego właściciela, którzy razem mają średnio po trzy nogi. Dlatego w dyskusjach o wysokości płac lepszym wskaźnikiem niż średnia jest mediana - oznacza ona, że połowa pracowników zarabia powyżej mediany a połowa poniżej. I tu jest ciekawa sprawa.

O ile GUS publikuje dane o wysokości średniej płacy co miesiąc, to z podawaniem mediany już tak dobrze nie jest. Ostatnia informacja GUS dot. wysokości mediany dotyczy października 2018 r., kiedy przeciętne wynagrodzenie wynosiło 5004 zł, a mediana była niemal o 1 tysiąc złotych niższa i wyniosła 4094,98zł. Informację o wysokości mediany GUS publikuje co dwa lata, ostatnia informacja pochodzi z listopada 2019 r., można się więc spodziewać, że kolejne dane pojawią się pod koniec 2021 r.

Gdyby trzymać się proporcji z roku 2018, czyli różnicy wynoszącej blisko tysiąc złotych pomiędzy medianą a przeciętnym wynagrodzeniem, wychodziłoby, że mediana w marcu 2021 r. wynosiła ok. 5 tys. zł brutto. Przypomnijmy, że dla połowy zatrudnionych byłaby to kwota nieosiągalna.

Najszybciej płace rosną najlepiej zarabiającym

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Płaca minimalna w Luksemburgu jest dwa razy wyższa niż średnie zarobki w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Jurand 2021-06-10 13:13:07

    I co z tego jak koszty mają 2 razy większe co mi z pensji 10tys jak za chleb zapłacę 50 zł, już widać PiSia politykę wszystko w tym roku jest już ponad 2 razy droższe od stali po szkło ciekawe może pociągi stanialy🤔

  • adsas 2021-06-10 12:58:34

    to tam gdzie ma swoją spółkę senator Bierecki , Luksemburg to raj podatkowy, w którym zakładają firmy żeby płacić niższe podatki

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA