PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Płaca minimalna w górę w 2020 roku

2450 zł oraz 16 zł brutto. Taką wysokość płacy minimalnej oraz stawki godzinowej na 2020 rok zaproponowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 29 maj 2019 9:23
Płaca minimalna w górę w 2020 roku
(fot. Twitter/Ministerstwo Rodziny)
REKLAMA

W środę (29 maja) resort pracy przedstawił swoją propozycję wysokości płacy minimalnej na 2020 rok. Ma być to 2450 zł brutto. Zaś stawka godzinowa ma wynieść 16 zł brutto. To oznacza wzrost o 8,9 proc. do płacy obecnej. W relacji do prognozowanego w 2020 roku przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej minimalne wynagrodzenie za pracę kształtowałoby się na poziomie 46,9 proc..

- Zmierzamy do tego, aby płaca minimalna stanowiła połowę przeciętnego wynagrodzenia - mówiła na konferencji prasowej Elżbieta Rafalska, szefowa MRPiPS. Jak dodawała, propozycja przedsiębiorców jest wyższa niż to było w latach wcześniejszych. Pracodawcy widzą, że mamy rynek pracownika. Wynagrodzenia muszą rosnąć.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z kolei wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed podkreślał, że ich propozycja pracy jest kompromisem. - To propozycja, która wychodzi naprzeciw wyzwaniom - zaznaczał.

Pracodawcy wnioskowali, by płaca minimalna wzrosła w przyszłym roku do 2387 zł , czyli o 6,1 proc.. Taką podwyżkę uzgodnili wspólnie przedstawiciele BCC, Konfederację Lewiatan, Pracodawców RP, Związek Rzemiosła Polskiego i ZPP.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Płaca minimalna w górę w 2020 roku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Jurek 2019-05-29 16:43:23

    Niech to będzie płaca minimalna ale bez wliczania do niej stażowego , premii czy też innych świadczeń. Dziś początkujący pracownik zarabia tyle samo lub więcej od pracownika z doświadczeniem .

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA