PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Płaca minimalna w 2018 r. Związki zawodowe: 2100 zł to mało

  • Autor: aw
  • 31 lip 2017 14:48

Podniesienie minimalnego wynagrodzenia w 2018 r. do 2100 zł i stawki godzinowej do 13,7 zł proponuje w projekcie rozporządzenia ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Związki zawodowe mówią, że to mało i grożą protestami.

Płaca minimalna w 2018 r. Związki zawodowe: 2100 zł to mało
Związki zawodowe chcą chcą, by płaca minimalna w 2018 r. wynosiła co najmniej 2160 zł (fot.PTWP)
REKLAMA

Przypomnijmy, w czerwcu rząd zaproponował podniesienie minimalnego wynagrodzenia w 2018 r. do 2080 zł - czyli o 80 zł, a minimalnej stawki godzinowej z 13 do 13,50 zł. Jednak w czasie konsultacji społecznych Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało, żeby minimalne wynagrodzenie wynosiło 2100 zł.

- Wróciliśmy do naszej pierwotnej propozycji, bo przemawiają za tym ostatnie wskaźniki makroekonomiczne opublikowane przez GUS. Wynika z nich, że przeciętne wynagrodzenie w maju wzrosło o 5,4 proc., a w czerwcu o 6 proc. To wartości wyższe od zakładanych prognoz, na podstawie których rząd proponował podwyżkę płacy minimalnej do 2080 zł, czyli o 4 proc. - tłumaczy Elżbieta Rafalska w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak pisze dziennik związki zawodowe chcą jeszcze wyższych kwot - NSZZ „Solidarność” proponuje 2160 zł, a OPZZ i FZZ – 2220 zł. Zapowiadają protesty, jeśli rząd przyjmie znacznie niższe kwoty. Minister Rafalska w odpowiedzi przypomina, że od tego roku została zwiększona też minimalna stawka godzinowa, czyli rozwiązanie, na które związki zawodowe czekały całe lata.

- Wprowadzona od tego roku minimalna stawka godzinowa w wysokości 13 zł – wbrew niektórym opiniom – nie ma zaporowego charakteru. Dziś firmy muszą liczyć się z wypłatą co najmniej takich wynagrodzeń lub wyższych. To wymusza rynek - mówi szefowa MRPiPS. - Nie bez znaczenia w omawianej kwestii jest też aktywna polityka społeczna rządu, w tym realna poprawa sytuacji finansowej polskich rodzin. Związki nie mogą tego nie dostrzegać. Jednocześnie trzeba przypomnieć, że pracodawcy zaproponowali podwyżkę o połowę niższą – jedynie o 50 zł. Nasza propozycja, również w tym kontekście, jest więc wyważona i racjonalna - dodaje Rafalska w "DGP."

 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Płaca minimalna w 2018 r. Związki zawodowe: 2100 zł to mało

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA