PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Płaca minimalna w 2018. Komitet Ekonomiczny RM rekomenduje minimum 2080 zł

  • Autor: PAP/MIW
  • 5 cze 2017 16:38

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zarekomendował podniesienie minimalnego wynagrodzenia do 2 tys. 80 zł, a minimalnej stawki godzinowej do 13 zł 50 gr. - poinformowała w poniedziałek (5.06) szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Rekomendacjami zajmie się we wtorek (6.06) rząd.

Płaca minimalna w 2018. Komitet Ekonomiczny RM rekomenduje minimum 2080 zł
Rząd do 15 czerwca ma przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej. (fot. mat. MRPiPS)
REKLAMA

• Minister rodziny i pracy powiedziała, że dopiero po wtorkowej decyzji Rady Ministrów będzie wiadomo, jakiej kwoty płacy minimalnej można się spodziewać w 2018 r.

• - Z mojego resortu weszła propozycja 2 tys. 100 zł, żeby na porównywalnym poziomie utrzymać obecną proporcję minimalnego wynagrodzenia - lekko przekraczającym 47 proc. przeciętnego wynagrodzenia - powiedziała Rafalska.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• - W tej sytuacji rośnie również stawka godzinowa wynagrodzenia - do 13 zł i 70 gr - dodała.

Zaznaczyła, że propozycją i rekomendacją Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów jest płaca minimalna na poziomie 2 tys. 80 zł i stawki godzinowej 13,50 zł. Związki zawodowe zaproponowały znacznie wyższą od tych propozycji kolejną skokową podwyżkę wzrostu minimalnego wynagrodzenia.

- Rozstrzygnięcie będzie po Radzie Ministrów - zaznaczyła Rafalska.

- Potem jest cały tryb dalszego postępowania, ponieważ strona społeczna - pracodawcy i związki zawodowe - nie doszły między sobą do porozumienia - przypomniała.

We wtorek Rada Ministrów zajmie się także propozycją MRPiPS ws. zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2018 r.

Związki chcą więcej niż proponuje rząd

Zgodnie z przepisami Rada Ministrów w terminie do 15 czerwca ma przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej. Projekt musi zaopiniować strona społeczna; jeśli nie wypracuje wspólnego stanowiska, wysokość płacy minimalnej - tak jak w ubiegłym roku - zostanie ustalona poprzez rozporządzenie.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych przyjęły wspólne stanowisko w sprawie wzrostu płacy minimalnej w 2018 r. Ich zdaniem powinna ona wynieść połowę przeciętnego wynagrodzenia za pracę, czyli ok. 2220 zł. Pracodawcy w Radzie Dialogu Społecznego chcą, by płaca minimalna wzrosła jedynie o ustawowy wskaźnik - do 2050 zł.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Płaca minimalna w 2018. Komitet Ekonomiczny RM rekomenduje minimum 2080 zł

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA