Płaca minimalna w 2017 r.: Związki zawodowe pozytywnie o rządowej propozycji

OPZZ i Solidarność pozytywnie oceniają zaproponowaną przez rząd kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 2 tys. zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Płaca minimalna w 2017 r.: Związki zawodowe pozytywnie o rządowej propozycji

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

15 cze 2016 17:37


Kierownictwo OPZZ w komunikacie oceniło, że jest to odpowiedź rządu na jeden z postulatów wspólnego stanowisko związków zawodowych reprezentowanych w Radzie Dialogu Społecznego.

Czytaj też: Rząd przedstawia propozycje płacy minimalnej

"Jest to odpowiedź rządu na postulat OPZZ i pozostałych central związkowych, które w maju br. we wspólnym stanowisku zaproponowały, aby płaca minimalna wzrosła w 2017 r. o co najmniej 6,5 proc." - napisano w komunikacie.

"Jest to krok we właściwym kierunku, ale równocześnie dalece niewystarczający w kontekście powtarzanego przez nas od wielu lat oczekiwania, aby płaca minimalna wynosiła co najmniej 50 proc. płacy przeciętnej, czyli aktualnie około 2150 zł" - podkreśliło kierownictwo OPZZ.

Rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski powiedział w środę (15 czerwca) że propozycja rządu jest krokiem w stronę głównego postulatu Solidarności i innych związków, by płaca minimalna wynosiła połowę przeciętnej płacy. "Jeśli rząd utrzyma to tempo, to niebawem będziemy mogli mówić, że minimalna płaca to połowa przeciętnego wynagrodzenia" - powiedział Lewandowski.

Jak dodał, badania wykazują, że podwyższanie minimalnej płacy nie wpływa na zwiększenie poziomu bezrobocia" - zaznaczył. W jego ocenie nie sprawdzą się też prognozy wzrostu szarej strefy, ponieważ uniemożliwią to inne zmiany w prawie, m.in. dotyczące zasad umów o pracę na piśmie przed podjęciem pracy, czy wykazanie zatrudnienia na etat przy ubieganiu się o zamówienia publiczne.

Czytaj też: Płaca minimalna: 2 tys. zł w 2017 r.? Cześć pracodawców przeciwko

Rząd przyjął we wtorek (14 czerwca) propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r. na poziomie 2 tys. zł. To wyższa kwota, niż proponowało MRPiPS - 1920 zł. Rada Ministrów uznała, że jest ona niewystarczająca. Obecnie minimalne wynagrodzenie to 1850 zł.

Organizacje pracodawców reprezentowane w Radzie Dialogu Społecznego: Pracodawcy RP, Konfederacja "Lewiatan" i Business Centre Club są przeciw rządowej propozycji płacy minimalnej na 2017 r. na poziomie 2 tys. zł. Związek Rzemiosła Polskiego opowiada się za nią.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.