PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Płaca minimalna rekordowo wysoka. Rząd podjął decyzję

 • Autor: PAP/JS
 • 10 wrz 2019 17:06

Od 2020 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 2600 zł, a od 1 stycznia 2021 r. zadeklarowaliśmy 3000 zł - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Minimalna stawka godzinowa w 2020 r. będzie wynosiła 17 zł.

Płaca minimalna rekordowo wysoka. Rząd podjął decyzję
Premier zapewniał ponownie, że trzynasta emerytura będzie zagwarantowana ustawowo, a w 2021 r. zostanie wypłacona podwójna trzynasta emerytura (fot. shutterstock.com)
REKLAMA
 • Obecnie płaca minimalna wynosi 2250 zł, a minimalna stawka godzinowa 14,70 zł. Płacę minimalną otrzymuje ok. 1,5 mln pracowników.
 • Premier zachęcał do powrotu do kraju tych Polaków, którzy wyjechali do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji.
 • "Dobrze opłacany, wynagradzany pracownik, przeszkolony, o dodatkowych umiejętnościach, opłaci się przedsiębiorcom" - zapewniał.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek (10 września) rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r.

"To minimalne wynagrodzenie od przyszłego roku będzie wynosiło 2600 zł, a od 1 stycznia 2021 r. zadeklarowaliśmy 3000 zł, oczywiście jeżeli wyborcy powierzą nam misję kontynuacji rządu, co się rozstrzygnie wkrótce" - powiedział premier Morawiecki na konferencji w Łowiczu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Oznacza to, że w 2020 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wyższe o 350 zł (15,6 proc.) niż obecnie. Będzie ono stanowić 49,7 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2020 r.

Minimalna stawka godzinowa w 2020 r. będzie wynosiła 17 zł (obecnie jest to 14,70 zł).

Premier zwrócił uwagę, że w porównaniu do wzrostu płacy minimalnej np. w latach 2006-2009 "te procenty przyrostu wcale nie są takie różne od tych, które teraz proponujemy". "Tylko te niskie przyrosty płacy minimalnej w latach 2013-2015, one zbudowały pewną przestrzeń mentalną, która powoduje, że dzisiaj dla niektórych jest to zaskoczeniem, ta płaca minimalna, którą parę dni temu zaproponowaliśmy. Ale ona - wierzę w to głęboko - będzie dobrą inwestycją".

"Dobrze opłacany, wynagradzany pracownik, przeszkolony, o dodatkowych umiejętnościach, opłaci się przedsiębiorcom. A tym, którym trudno będzie rzeczywiście to zaakomodować, zaproponowaliśmy ryczałt, mały CIT 9 proc., zaproponowaliśmy również ZUS od dochodu. A więc jest to spójna koncepcja gospodarcza w dużym stopniu inna niż do tej pory, ale taka, która dobrze przysłuży się Polsce - Polsce dbającej o dobrobyt wszystkich, Polsce która dba o to, żebyśmy dogonili jak najszybciej firmy i państwa zachodnie, przede wszystkim również poziomem wynagrodzeń" - powiedział premier.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Płaca minimalna rekordowo wysoka. Rząd podjął decyzję

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Anna 2019-09-13 10:12:02

  Z całym szacunkiem do nauczycieli i sprzątaczek minimalną krajową jest taka sama dla wszystkich pań nauczyciel ma różne dodatki więc pensja jest i tak wyższa a pani sprzątaczka dostanie minimum więc i tak jest na pozycji przegranej a nie jedna znam co ma mature ale coś w życiu nie poszło tak jak se zaplanowała więc sprzata. A i odpowiedzialność też ma bo musi zadbać o czystość a i jak wodę rozleje na podłodze to pań nauczyciel zabić się na tym może.

 • Ewa 2019-09-12 12:38:43

  To prawda. Pani sprzątaczka będzie zarabiała więcej od nauczyciela stażysty, zważając min. na fakt posiadania przez nią stażu pracy, czyli dodatku stażowego oraz premii do wynagrodzenia. Jak to się ma do kwalifikacji i odpowiedzialności obu tych zawodów? to pytanie do Ustawodawcy.

 • Krzysztof 2019-09-11 09:51:50

  W kontekście sytuacji materialnej nauczycieli: w związku z ostatnimi "podwyżkami" dla nich, nauczyciel stażysta z wykształceniem magisterskim kierunkowym, będzie zarabiał mniej niż sprzątaczka (z całym szacunkiem dla sprzątających), albo tyle samo. Innymi słowy nauczyciel będzie zarabiał mniej niż pani sprzątająca jego biurko. Podobnie będzie w JST. Po prostu zaje.....fajnie...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA