Płaca minimalna, kierowcy: Polska buduje koalicję przeciwników płacy minimalnej we Francji

Polscy przewoźnicy uważają, że wprowadzeniu płacy minimalnej we Francji to próba wyeliminowania zagranicznej konkurencji w branży transportowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Płaca minimalna, kierowcy: Polska buduje koalicję przeciwników płacy minimalnej we Francji

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

7 cze 2016 8:58


Polska buduje koalicję krajów sprzeciwiających się wprowadzeniu płacy minimalnej we Francji, która uderzy w zagranicznych kierowców ciężarówek. Dziś ten temat ma być poruszony na spotkaniu unijnych ministrów transportu w Luksemburgu.

Francuskie przepisy wchodzą w życie od 1 lipca. Ustalają one nie tylko wysokość płacy minimalnej dla zagranicznych kierowców, ale nakładają dodatkowe biurokratyczne wymogi. To oznacza ogromny wzrost kosztów i nie wszystkie firmy będą chciały je ponosić.

Polscy przewoźnicy uważają, że to próba wyeliminowania zagranicznej konkurencji w branży transportowej we Francji. Polski rząd uważa, że takie protekcjonistyczne działania godzą w jednolity rynek i unijne swobody świadczenia usług. Francja, decydując się na wprowadzenie nowych przepisów poszła śladem Niemiec.

Czytaj też: Polski kierowca we Francji zarobi minimum 42 zł na godzinę

Jednak władze w Berlinie musiały na razie zawiesić stosowanie przepisów w transporcie, bo zainteresowała się nimi Komisja Europejska, pod wpływem presji kilkunastu krajów. Bruksela uznała, że przepisy są niezgodne z unijnym prawem i rozpoczęła w ubiegłym roku postępowanie o naruszenie prawa.

Spór Brukseli z Berlinem w tej sprawie cały czas trwa. Komisja domaga się od Niemiec wprowadzenia zmian do przepisów i wycofania z części z nich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.