PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Płaca minimalna i stawka godzinowa w konsultacjach

Organizacje pracodawców oraz związki zawodowe mogą zgłaszać uwagi do projektu rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r. Dokument trafił do konsultacji.

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 2 sie 2019 13:20
Płaca minimalna i stawka godzinowa w konsultacjach
Czas na zgłaszanie opinii w sprawie minimalnej pensji mija pod koniec sierpnia. (fot.shutterstock.com)
REKLAMA
  • Rząd proponuje, by minimalne wynagrodzenie od 2020 r. wynosiło 2450 złotych brutto, a minimalna stawka godzinowa 16 złotych.
  • Propozycja związków zawodowych zakłada wzrost minimalnej pensji do 2520 zł brutto (1822,8 zł na rękę). Zaś pracodawcy sugerują 2387 zł.
  • Czas na zgłaszanie opinii w tej sprawie mija pod koniec sierpnia.

Jak podaje GUS, w Polsce płacę minimalną otrzymuje ok. 1,5 miliona osób. Co więcej, ich liczba systematycznie rośnie od kilku lat. W 2013 roku płacę minimalną dostawało 1 337 tys., w 2015 roku już 1 465 tys. pracowników. Rozporządzenie dotyczy też ok. 2 mln pracodawców, w tym ok. 1,8 mln mikroprzedsiębiorców. 

Jeżeli partnerom społecznym nie uda się dojść do porozumienia i nie zostanie ustalona wspólna propozycja płacy minimalnej i stawki godzinowej, to Rada Ministrów wyda do 15 września rozporządzenie określające wysokości minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej. Przy czym przyjęte wtedy stawki nie mogą być niższe od wysokości zaproponowanych RDS do negocjacji.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Warto przypomnieć, że podczas lipcowego posiedzenia zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego, nie udało się dojść do porozumienia w tej kwestii. Strona pracodawców przychyliła się do propozycji strony rządowej. Natomiast zdaniem związkowców wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej powinien wynieść nie mniej niż 15 proc.

Propozycja złożona przez rząd RDS 13 czerwca zakłada podwyższenie od 1 stycznia 2020 roku minimalnego wynagrodzenia za pracę z 2 250 zł (obowiązującego w 2019 r.) do 2 450 zł, tj. o 8,9 proc. oraz minimalnej stawki godzinowej dla określonych umów cywilnoprawnych z 14,70 zł (obowiązującej w 2019 r.) do 16 zł.

Czytaj więcej: Minimalna stawka godzinowa rośnie nie tylko w Polsce. 16 zł to dużo czy mało?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Płaca minimalna i stawka godzinowa w konsultacjach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA