Płaca minimalna: Biało-Czerwoni chcą podniesienia wynagrodzeń do 2,5 tys zł

Biało-Czerwoni postulują wprowadzenie na rynku pracy jednolitego kontraktu o pracę oraz podwyższenie płacy minimalnej do 2,5 tys. zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Płaca minimalna: Biało-Czerwoni chcą podniesienia wynagrodzeń do 2,5 tys zł

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

24 lip 2015 7:42


Podwyższenie płacy minimalnej do 2,5 tys. zł, wprowadzenie jednolitego kontraktu pracowniczego czy uzależnienie pensji prezesów firm od pensji pracowników - to niektóre pomysły ugrupowania Biało-Czerwoni na poprawę sytuacji na rynku pracy.

W czwartek (23 lipca) konferencję prasową w Sejmie zorganizowali liderzy Biało-Czerwonych: Aleksandra Popławska, poseł Andrzej Rozenek oraz Kazimierz Karolczak.

Tylko jedna umowa o pracę

Rozenek podkreślił, że Biało-Czerwoni postulują wprowadzenie na rynku pracy jednolitego kontraktu o pracę. "Co to znaczy? Że od momentu, gdy wprowadzimy to prawo, poza umowami o dzieło będzie obowiązywała tylko jedna umowa o pracę" - tłumaczył. Jego zdaniem, oznaczałoby to likwidację "wszystkich tych patologii, które w tej chwili dręczą rynek pracy".

Obecnie w kraju pracuje blisko 16 mln pracowników, z czego tylko połowa korzysta z dobrodziejstw Kodeksu pracy dla umów na czas nieokreślony; to niedopuszczalne, by połowa osób pracujących w Polsce "nie była pewna jutra" i miała 14-dniowy okres wypowiedzenia - mówił z kolei Karolczak.

"Jednolity kontrakt pracowniczy zastępowałby umowy o pracę na czas nieokreślony, na czas określony, jak i umowy-zlecenia. Elastyczność pracodawcy polegałaby na tym, że pracodawca odpowiadałby za miesięczny okres wypowiedzenia pracownika, a okres wypowiedzenia zależałby od długości stażu danego pracownika w danym przedsiębiorstwie, niezależnie od długości trwania umowy, jak i ilości zawieranych umów" - tłumaczył Karolczak.

Jak wyjaśnił, w przypadku pracownika pracującego w firmie do roku czasu, okres wypowiedzenia wynosiłby 14 dni, powyżej roku - miesiąc; maksymalnie miałby wynieść 5 miesięcy, czyli o dwa miesiące dłużej niż obecnie dla umów o pracę na czas nieokreślony.

Większa płaca minimalna i likwidacja ustawy kominowej

"Pracodawca byłby odpowiedzialny za wypłatę wynagrodzenia (...) za pierwszy miesiąc pracy pracownika w okresie wypowiedzenia - czyli dla pracowników pracujących do dwóch lat. Powyżej tego jednego miesiąca te świadczenia przejmowałoby na siebie państwo" - kontynuował Karolczak.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

kolo 2015-07-28 06:26:59

minimalna 2, 5 tysia? za trzydzieści parę lat....jak dobrze pójdzie