PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Płaca minimalna 4 tys. zł. Przedsiębiorcy pełni obaw

Szara strefa, inflacja, większe oczekiwania płacowe pracowników średniego i wyższego szczebla, a w konsekwencji utrata płynności finansowej firm, a nawet bankructwo - takie zagrożenia według ekspertów i przedsiębiorców może rodzić szybka podwyżka płacy minimalnej.

Płaca minimalna 4 tys. zł. Przedsiębiorcy pełni obaw
Adobe Stock
REKLAMA
 • W 2020 roku płaca minimalna wyniesie 2600 zł, w kolejnych latach 3 tys. zł i 4 tys. zł.
 • Dynamicznie rosnąca płaca minimalna rodzi zagrożenia dla przedsiębiorców. Rodzi też konsekwencje po stronie pracodawców. To oni będą musieli zarobić na tę płacę minimalną, odprowadzić wyższy podatek, wyższe opłaty, wnieść wyższy udział, np. do Pracowniczych Planów Kapitałowych - podkreśla dr Leszek Juchniewicz, główny ekonomista Pracodawców RP.
 • Płace powinny być oczywiście wyższe, tylko nie powinny w taki sposób rosnąć, nie w takim tempie i bez żadnych osłon dla pracodawców. Bo takie przyspieszenie wzrostu płacy minimalnej spowoduje rewolucję w całej gospodarce - ocenia Marek Wójcik z ZPP.

W 2020 roku płaca minimalna wyniesie 2600 zł, w kolejnych latach 3 tys. zł i 4 tys. zł. Wysoki wzrost płacy minimalnej w ciągu roku o jedną trzecią spowoduje pogorszenie perspektyw pracodawców - ocenia ekspert.

Od 1 stycznia 2019 roku płaca minimalna wynosi 2250 zł brutto. Oznacza to wzrost wynagrodzenia minimalnego o 7,1 proc., czyli o 150 zł w stosunku do 2018 r.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W 2020 r. minimalne wynagrodzenie ma być jeszcze większe. Podczas posiedzenia Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki zdecydował o podwyższeniu pensji minimalnej do 2600 zł. Oznacza to wzrost o 350 zł, czyli o 15,6 proc. w stosunku do 2019 r. Minimalna stawka godzinowa w 2020 r. będzie wynosiła natomiast 17 zł (w 2019 r. jest to 14,70 zł).

To nie koniec. Nowy rząd chce bowiem jeszcze bardziej podnieść minimalne płace. Prezes PiS Jarosław Kaczyński na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie poinformował, że w 2021 roku wynagrodzenie minimalne wzrośnie do 3000 zł, zaś w 2024 roku - do 4000 zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Płaca minimalna 4 tys. zł. Przedsiębiorcy pełni obaw

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • obiektywny 2020-02-20 15:01:56

  ... ależ zapraszam wszystkich do założenia własnej firmy, zatrudnienia pracowników i samemu skorzystania z tej szerokiej rzeki miodem płynącej. Każdemu wolno! :D Pozdrawiam i powodzenia życzę.

 • Kris 2020-01-03 19:54:39

  Długo pracowałam za najniższa pensje dziś po 38 latach pracy nie mogę iść na emeryturę stazowa bo mam mało kapitału Czyja to wina Pracodawca natomiast wzbogacił się bardzo szybko Na takie majątki pracują pokolenia a u nas wystarczyło jedno pokolenie Dziś pracodawcy powinni i sami pracować na siebie Wtedy zaczną pracownikom płacić 4 tys pensji najniższej a sobie odjąć bo nie wiedzą co zrobić z pieniędzmi

 • Krzysztof 2020-01-03 10:18:17

  "Dynamicznie rosnąca płaca minimalna rodzi zagrożenia dla przedsiębiorców. Rodzi też konsekwencje po stronie pracodawców. To oni będą musieli zarobić na tę płacę minimalną.... - podkreśla dr Leszek Juchniewicz, główny ekonomista Pracodawców RP". A od kiedy to pracodawcy zarabiają na pracowników ? To pracownicy powinni zarobić na swoje wynagrodzenia + zysk dla przedsiębiorcy (jego wypłata i koszty ogólnozakładowe). Jeżeli pracodawca nie jest w stanie zorganizować firmy i pracy w taki sposób, to oznacza, że jest nieudolny i marnuje zasoby, dlatego powinien upaść. Firmy powstają i upadają, to jest normalne i nie powinno się winić za to pracowników tylko pracodawców (zły produkt, zła organizacja, zła struktura kosztów, pazerność etc.). To już zauważył przeszło 100 lat temu A. Smitch, więc Panie doktorze do szkoły...

 • Zła 2019-10-29 21:46:39

  Jak rząd chce to niech rząd płaci 😠 Już teraz firmy średnie i małe ledwo przędą, wiele już upadło a jeszcze więcej się zamknie i tyle w temacie!

 • Mateusz 2019-10-29 20:27:12

  Gdzie leży dokładnie problem w podniesieniu płacy minimalnej? Chyba tylko mniejsze zyski po stronie pracodawców. Ceny mamy takie same jak w UE, wiec cen nikt nie podniesie. Jak podniosa ceny to towar będzie sprowadzany a na to sobie nie pozwalą bo wtedy całkiem stracą zyski.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA