Płaca a wynagrodzenie - oto różnice

Wielu z nas zamiennie stosuje terminy "wynagrodzenie" i "płaca", sądząc, że nie ma pomiędzy nimi żadnej różnicy. Tymczasem jest inaczej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Płaca a wynagrodzenie - oto różnice

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

1 lut 2015 17:22


O ile oba pojęcia odnoszą się do jednej dziedziny - świadczeń majątkowych uzyskiwanych za pracę, o tyle wynagrodzenie jest pojęciem o wiele szerszym. Płaca odnosi się bowiem tylko do wynagrodzenia zasadniczego (które pracownik ma zagwarantowane w umowie), wynagrodzenie natomiast obejmuje ogół świadczeń finansowych i pozafinansowych otrzymywanych przez pracownika.

Jeszcze inną różnicę pomiędzy wynagrodzeniem a płacą dostrzeżemy, kiedy terminy te będziemy definiować nie jako warunki zatrudnienia (tak jak w poprzednim przykładzie), ale jako procesy. W takim ujęciu treścią płac jest naliczanie i dystrybucja świadczeń finansowych, a wynagrodzeń planowanie zmian w polityce płacowej w oparciu o dane rynkowe.

Od stwierdzenia tej dysharmonii już tylko krok do zauważenia faktycznych różnic pomiędzy pracownikami ds. płac (lub kadr i płac), a tymi ds. wynagrodzeń. Samodzielny specjalista ds. wynagrodzeń zwany też comp&ben (ang. compensation & benefits) poza wiedzą dotyczącą podstawowych procedur prawnych, świadczeń płacowych czy regulacji podatkowych powinien rozumieć całokształt problemów związanych z wynagrodzeniami w firmach, zwany systemem wynagrodzeń.

Dodatkowo, to czego wymaga się od specjalisty comp&ben to zaznajomienie z najnowszymi trendami na rynku pracy i ich efektywne wykorzystanie w procesie tworzenia polityki płacowej przedsiębiorstwa. Osoby zatrudnione na tym stanowisku zazwyczaj charakteryzują się swobodą w działaniu i umiejętnością podejmowania samodzielnych decyzji – często też są postrzegane jako eksperci w firmach, w których pracują.

Stanowisko specjalisty ds. płac rzadziej cieszy się tak dużym uznaniem, ale jest ono równie ważne w firmie, przede wszystkim dlatego by każdy pracownik mógł na czas i w należytej kwocie otrzymać swoje wynagrodzenie. Do obowiązków specjalisty ds. płac często należy prowadzenie wszelkich spraw pracowniczych, dlatego równolegle funkcjonującą nazwą dla tego stanowiska jest specjalista ds. kadr i płac.

Zatrudnieni na tym etacie w codziennej pracy wykonują zadania z pogranicza księgowości i administracji używając do tego niejednokrotnie specjalistycznego oprogramowania, którego znajomość często ułatwia kandydatom wejście na to stanowisko.

A czy za różnicą w nazwie i opisie stanowiska idzie różnica w wynagrodzeniu? Według Raportu Płacowego Advisory Group TEST Human Rrecources, edycji jesień 2014 przeciętne miesięczne wynagrodzenie specjalisty ds. wynagrodzeń mieściło się w przedziale między 5 200 zł a 7 200 zł. Zakres wynagrodzeń specjalisty ds. kadr i płac w tym samym czasie utrzymywał się pomiędzy 3 850 zł i 5 990 zł.

Co ciekawe rzadko spotykany na stanowiskach niekierowniczych i niehandlowych dodatek, czyli samochód służbowy spotykany jest na ponad 10 proc. stanowisk comp&ben.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.