PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

PKB rośnie, a poziom życia niekoniecznie

  • PTWP - PulsHR
    JP
  • 20 lip 2017 15:23

Wzrost PKB z reguły interpretuje się jako wzrost poziomu życia w danym kraju. Irlandia jest jednak przykładem państwa, w którym działania globalnych korporacji w niewielkim stopniu przekładają się na pensje obywateli.

PKB rośnie, a poziom życia niekoniecznie
Adobe Stock
REKLAMA

W 2015 r. PKB Irlandii wzrósł aż o 26,3 proc. – wynika z danych Banku Światowego. To o wiele więcej niż jakikolwiek inny kraj rozwinięty. Rok 2016 zakończył się z mniej imponującym, ale ciągle wysokim wzrostem na poziomie 5,2 proc.

Analitycy zauważają jednak, że aż trzecia część irlandzkiej gospodarki opiera się na działaniach globalnych korporacji, które nie mają przełożenia na lokalny rynek. PKB Zielonej Wyspy w 2016 r. wyniosło 275 mld euro, natomiast dochód narodowy tylko 190 mld euro. W pewnym sensie oznacza to, że realna gospodarka Irlandii jest o jedną trzecią mniejsza niż mogłoby się wydawać.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– To pokazuje, że mamy tam dziwną gospodarkę – komentuje dla Financial Times Tom Healy z Instytutu Badań Gospodarczych Nevina.

Skąd tak duża dysproporcja pomiędzy PKB a dochodem narodowym? Z działań takich firm, jak Google czy Microsoft, które – choć sprzedaż prowadzą poza granicami wyspy – odprowadzają na niej niskie podatki.

Gospodarka Irlandii przoduje w Europie pod względem rozmiarów bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). Inwestorzy zagraniczni transferują część zysków do swoich krajów, co w przypadku Irlandii powoduje powstawanie znaczącej różnicy między wartością PKB a dochodu narodowego.

Irlandia postawiła na wspomaganie rozwoju, korzystając z zagranicznego kapitału. W Polsce było podobnie, tylko w mniejszej skali. Sytuację taką wicepremier Mateusz Morawiecki w Programie Odpowiedzialnego Rozwoju uznaje za raczej niekorzystną, pisząc, że „odpływ z polskiej gospodarki w 2014 r. wyniósł 14 mld euro”.

W rzeczywistości poziom życia w Irlandii rośnie, choć nie w absurdalnym tempie kilkudziesięciu procent rocznie. W I kw. 2017 r. średnia godzinowa płaca podana przez rządowe biuro statystyk wyniosła 22,68 euro, co w porównaniu do I kw. 2016 jest wartością wyższą o 0,7 proc. Godzinowa płaca minimalna wzrosła natomiast o 30 centów do wartości 9,55 euro, czyli o 3,2 proc.

 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PKB rośnie, a poziom życia niekoniecznie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA