×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

PIT za 2016 r.: Polacy coraz chętniej składają zeznanie podatkowe przez internet

  • Autor: PAP/AT
  • 31 maj 2017 12:48

W 2017 roku Polacy najczęściej składali swoje zeznania podatkowe za 2016 r. elektronicznie, przez internet - wynika z badania CBOS "PIT-y 2016".

PIT za 2016 r.: Polacy coraz chętniej składają zeznanie podatkowe przez internet
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• W tym roku 48 proc. Polaków złożyło swoje zeznania podatkowe elektronicznie, przez internet.

• 37 proc. zrobiło to osobiście w urzędzie.

• Od 2016 r. składających PIT-y przez internet jest więcej niż tych co robią to osobiście w urzędzie.

CBOS przypomniał, że drugiego maja upłynął termin składania w urzędach skarbowych zeznań podatkowych od dochodów osobistych uzyskanych w roku 2016. CBOS zapytał badanych, czy rozliczanie PIT-ów sprawiało im trudności oraz w jaki sposób złożyli swoje zeznania. Blisko dwie trzecie (64 proc.) zrobiło to osobiście, np. przez internet lub w urzędzie, a co piąty (20 proc.) za pośrednictwem zakładu pracy bądź ZUS. Pozostali deklarują, że nie musieli płacić podatku (10 proc.) bądź nie złożyli PIT-u z innych powodów (6 proc.)

"W tym roku Polacy najczęściej składali swoje zeznania podatkowe elektronicznie, przez internet (48 proc.), rzadziej w urzędzie (37 proc.). Relatywnie niewielu wysłało swój PIT pocztą (8 proc.), a 7 proc. zrobiło to w inny sposób" - czytamy w środowym komunikacie CBOS.

Czytaj też: PIT: Co zrobić, jeśli spóźniłeś się z zeznaniem podatkowym?

Według CBOS, od 2011 roku, odsetek badanych składających swoje rozliczenia podatkowe w urzędzie zmalał o połowę, a odsetek decydujących się na wysłanie ich drogą elektroniczną wzrósł sześciokrotnie. "Od zeszłego roku liczba Polaków składających zeznania podatkowe przez internet przewyższa liczbę tych, którzy składają je osobiście w urzędzie" - czytamy.

Z danych CBOS wynika, że na wysyłanie swoich zeznań podatkowych elektronicznie, za pomocą internetu najczęściej decydowali się badani najlepiej wykształceni, w wieku 25-44 lata, a także mieszkańcy największych miast. Z kolei osobiście w urzędzie swoje PIT-y częściej niż pozostali składali najstarsi respondenci, badani z wykształceniem podstawowym / gimnazjalnym. Stosunkowo rzadko z tej formy korzystali mieszkańcy największych, ponad półmilionowych miast. Na wysłanie swoich zeznań pocztą trochę częściej, niż pozostali, decydowali się najstarsi respondenci, a także mieszkańcy największych miast.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PIT za 2016 r.: Polacy coraz chętniej składają zeznanie podatkowe przez internet
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA