×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pierwsza wypłata po podwyżce płacy minimalnej. Niektórzy mogli się rozczarować

  • KDS
  • 2 lut 2023 13:00

Pierwsze wypłaty uwzględniające podniesienie płacy minimalnej od 1 stycznia 2023 r. wpłynęły już na konta pracowników. Kto mógł liczyć na podwyżkę? Dotyczy ona tych, których pensje zasadnicze i wypłacane z nimi dodatki (np. premie) w sumie nie wyniosą ustawowego minimum.

Pierwsza wypłata po podwyżce płacy minimalnej. Niektórzy mogli się rozczarować
Według danych GUS-u i informacji rządu w Polsce płacę minimalną otrzymuje około 2,2 mln Polaków (fot. Unsplash/Adrian Sulyok)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Obowiązkowa podwyżka płacy minimalnej obejmuje tylko tych pracowników, których pensje zasadnicze i wypłacane wraz z nimi inne dodatki (np. premie, nagrody) w sumie nie wyniosą ustawowego minimum, czyli 3 490 zł brutto zł lub 22,80 zł brutto za godzinę.
  • Dla pracodawców podwyżka płacy minimalnej oznacza nie tylko większy budżet na wypłaty wynagrodzeń. W górę poszło też wszystko to, co jest wyliczane od wysokości pensji.
  • Kolejna podwyżka płacy minimalnej w 2023 r. nastąpi 1 lipca. Wówczas minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 3600 zł, a a stawka godzinowa do 23,50 zł.

Według informacji resortu pracy (Ocena skutków regulacji do projektu rozporządzenia w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 r.) w Polsce płacę minimalną w 2023 r. otrzymuje około 2,7 mln Polaków. Według fundacji Eurofound minimalne wynagrodzenie pobiera przeciętnie co dziesiąty pracownik zatrudniony na terenie Unii Europejskiej. W 2023 r. pierwszą podwyżkę mamy już za sobą. Z dniem 1 stycznia 2023 roku najniższa krajowa dla umów o pracę nie może być niższa niż 3 490 zł brutto za miesiąc, a minimalna stawka dla umów cywilnoprawnych wynosi 22,80 zł brutto za godzinę.

W przypadku umów zawartych w 2022 r. i trwających w dniu 1 stycznia 2023 r. z wynagrodzeniem niższym niż wskazane powyżej zachodzi konieczność aneksowania stawek godzinowych lub stawek miesięcznych.

Podwyżka płacy minimalnej nie taka oczywista do wyliczenia

Nie wszystko jest jednak tak jednoznaczne i oczywiste. Biorąc pod uwagę dane Głównego Urzędu Statystycznego za pierwsze trzy kwartały 2022 r. dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w podmiotach sektora przedsiębiorstw o liczbie pracujących 50 i więcej osób, na podwyżkę może liczyć jedynie niecałe 3 proc. zatrudnionych. Taka grupa otrzymywała w ubiegłym roku mniej niż 3 500 zł brutto i pracowała w branżach takich jak przetwórstwo przemysłowe (48 proc. najmniej zarabiających), administrowanie oraz działalność wspierająca (32 proc.), transport i gospodarka magazynowa (11 proc.) lub budownictwo (9 proc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Pierwsza wypłata po podwyżce płacy minimalnej. Niektórzy mogli się rozczarować

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Obesraniec 2023-02-07 07:00:53

    Za te kasę to sami (...).. . cie

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA