PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pieniędzy na podwyżki tam nie brakuje. 20 tys. zł co miesiąc staje się standardem

  • jk
  • 13 lis 2022 0:01

Wśród najpopularniejszych kategorii przy umowach o pracę w serwisie No Fluff Jobs wciąż pozostaje backend. Mediany górnych i dolnych zarobków w branży poszły do góry o blisko 20 proc. Jednocześnie coraz więcej pracodawców proponuje specjalistom wynagrodzenie na poziomie 20 tys. złotych.

Pieniędzy na podwyżki tam nie brakuje. 20 tys. zł co miesiąc staje się standardem
Popyt w branży IT nie maleje, a specjaliści w poszczególnych kategoriach mogą liczyć na coraz wyższe zarobki (Fot. Tim van der Kuip/Unsplash)
REKLAMA
  • Popyt w branży IT nie maleje, a specjaliści w poszczególnych kategoriach mogą liczyć na coraz wyższe zarobki.
  • Najwyższa mediana dla górnych widełek to 28,5 tys. złotych (+VAT) przy B2B w obszarze AI.
  • Mediany zarobków dla kontraktów oraz umów o pracę w III kwartale 2022 roku (w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku) w obu przypadkach poszły do góry.

Mimo utrzymującego się kryzysu branża IT cały czas poszukuje nowych pracowników. Według szacunków Komisji Europejskiej w UE brakuje ponad 600 tys. programistów, z czego w samej Polsce 50 tys.

Czytaj też: Przyszłość mamy już dziś. Ten robot zastąpi człowieka w pracy

Jak wynika z kolei z raportu Digital Economy and Society Index 2022, już za osiem lat w Unii Europejskiej będzie potrzeba 20 mln specjalistów IT. Dziś jest ich 9 mln. Największe braki dotyczą specjalistów od cyberbezpieczeństwa i analizy danych.

O tym, jak bardzo brakuje specjalistów IT, świadczy chociażby ostatnia sytuacja w Twitterze. Po tym, jak Elon Musk wykupił to medium społecznościowe, rozpoczął masowe zwolnienia. Pracownicy, którzy dostali wypowiedzenie, nie byli długo bez pracy.

Portal Politico podał, że inne firmy technologiczne od razu zasygnalizowały chęć zatrudnienia byłych pracowników Twittera.

"Jeśli pracujesz dla Twittera i dziś znajdziesz się bez pracy, proszę skontaktuj się. Jestem pewna, że mamy gdzieś dla ciebie właściwe miejsce" - napisała na Twitterze przedstawicielka Amazona Juna Gonzalez.

Coraz wyższe zarobki w branży IT

Popyt w branży IT nie maleje, a specjaliści w poszczególnych kategoriach mogą liczyć na coraz wyższe zarobki. Mediany zarobków dla kontraktów oraz umów o pracę w III kwartale 2022 roku (w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku) w obu przypadkach poszły do góry.

Przy B2B mediany oferowanych wynagrodzeń wynoszą od 17 do 23,5 tys. złotych netto (+VAT), co daje nam wzrost mediany dolnych widełek o 20 proc., a górnych o 18 proc.

Natomiast w przypadku umowy o pracę (UoP) mediany proponowanych zarobków wynoszą od 12,5 do 19 tys. złotych brutto, co przekłada się na wzrost mediany dolnych widełek o 17 proc., a górnych o 19 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pieniędzy na podwyżki tam nie brakuje. 20 tys. zł co miesiąc staje się standardem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA