PARTNERZY PORTALU

PIE: Wysoki poziom wykształcenia kobiet nie przekłada się na ich wynagrodzenia

  • Autor: PAP/AT
  • 20 sty 2023 9:53

Wysoki poziom wykształcenia kobiet w Polsce nie przekłada się równomiernie na wielkość ich wynagrodzeń w stosunku do mężczyzn - wskazał Sebastiana Sajnóg z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodał, że nasz kraj odstaje pod tym względem od innych państw zachodniej Europy.

PIE: Wysoki poziom wykształcenia kobiet nie przekłada się na ich wynagrodzenia
Kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni, a powodów tzw. luki płacowej (fot. shutterstock)
REKLAMA
  • Kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni, a powodów tzw. luki płacowej, czyli różnicy między średnim poziomem wynagrodzenia kobiet i mężczyzn, jest wiele - stwierdził Sebastiana Sajnóg.
  • W większości państw UE dysproporcja ta jest większa niż w Polsce, dla której skorygowana luka płacowa oszacowana została na 10,4 proc. - zaznaczył.
  • Luka oszacowana w przypadku Polski jest wyższa niż ogólne porównanie średnich poziomów wynagrodzeń kobiet i mężczyzn, czyli nieskorygowana luka płacowa, będąca na poziomie 7,9 proc. - dodał.

Kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni. Powodów luki płacowej jest wiele

"Zauważalne jest, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni, a powodów tzw. luki płacowej, czyli różnicy między średnim poziomem wynagrodzenia kobiet i mężczyzn, jest wiele" - stwierdził ekspert PIE.

Płace istotnie różnicuje np. wykonywany zawód, poziom wykształcenia czy doświadczanie. "Dlatego również często stosowaną miarą jest skorygowana luka płacowa, w której porównuje się wynagrodzenia kobiet i mężczyzn wykonujących podobną pracę" - zauważył Sajnóg.

Ekspert przytoczył analizy Komisji Europejskiej, z których wynika, że skorygowana luka płacowa w państwach UE wynosi 11,1 proc. "Wynik oznacza, że o tyle mniej przeciętnie zarabia kobieta niż mężczyzna na tym samym stanowisku" - wyjaśnił.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PIE: Wysoki poziom wykształcenia kobiet nie przekłada się na ich wynagrodzenia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA