Petru o płacy minimalnej: Ustawami Polski bogatej nie zbudujemy

Przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru uważa, że to nie ustawy o płacy minimalnej zbudują bogatą Polskę, ale przejrzystość prawa i wolność gospodarcza.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Petru o płacy minimalnej: Ustawami Polski bogatej nie zbudujemy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

2 paź 2015 15:10


Podczas piątkowej (2 października) konferencji prasowej Petru skrytykował złożenie przez PiS projektu ustawy wprowadzającej minimalną stawkę godzinową na poziomie 12 złotych.

Jako wyraz skrajnego populizmu oraz cynizmu określił sugerowanie Polakom, że w ostatnim tygodniu (kadencji Sejmu coś można przegłosować.

- Pani Beato Szydło, panie Jarosławie Kaczyński, a gdzie byliście rok temu, dwa lata temu, trzy lata temu, jako opozycja? Wtedy powinniście zgłaszać te swoje genialne ustawy. To samo z propozycjami Platformy, która w ostatnich tygodniach kampanii przypomniała sobie, że Polakom trzeba coś nowego zaproponować - stwierdził.

Zdaniem Petru, propozycja wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej jest wyrazem przekonania PiS, że ustawą można Polakom dać dobrobyt.

- Ustawami Polski bogatej nie zbudujemy, czyli to, że będziemy ustawami podwyższać wynagrodzenia, nie oznacza, że Polacy będą bogatsi - przekonywał.

Jak dodał, poprawie sytuacji materialnej Polaków sprzyjałyby zmiany innego rodzaju.

Jednoznacznie prawo, sprawiedliwość i wolność gospodarcza

- Polacy będą bogatsi wtedy, kiedy będzie proste jednoznaczne prawo podatkowe, jeżeli spowodujemy, że wszyscy, którzy są uczciwi i przejrzyści nie są traktowani jak frajerzy - powiedział Petru.

Powtórzył także swój postulat zniesienia przywilejów dla różnych grup, bo - według niego - bez przywilejów nasz kraj będzie sprawiedliwy. Jak dodał, PiS lubi rozdawać przywileje i hołduje sprawiedliwości jak w "Samych Swoich".

Przewodniczący Nowoczesnej zwrócił uwagę na - jego zdaniem - paradoksalny fakt, że choć PiS określa się jako partia prawicowa, to jest zarazem uzależniony od związków zawodowych tak jak kiedyś Partia Pracy w Wielkiej Brytanii.

Trzecim rozwiązaniem, które - według Petru - przyczyniłoby się do wzrostu bogactwa Polaków, jest zwiększenie przejrzystości i wolności gospodarczej, poprzez stanowienie prawa jak za Wilczka: co nie jest zabronione, jest dozwolone.

- Tak się zmienia gospodarkę, a nie tym, że ktoś zadeklaruje, że 12 złotych - ocenił.

12 złotych za godzinę

W piątek PiS złożył w Sejmie projekt ustawy wprowadzającej minimalną, godzinową stawkę wynagrodzenia na poziomie 12 zł. Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło stwierdziła, że to test dla premier Ewy Kopacz, bo Platforma w swym programie ma podobną propozycję.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.