-
Autor: PAP/JP
- •9 lut 2023 12:02
Szanse na realny wzrost poziomów wynagrodzeń i dogonienie poziomu inflacji zaistnieją dopiero pod koniec 2023 roku - ocenił analityk PIE Sebastian Sajnóg dane GUS o wynagrodzeniach. Dodał, że w 2022 r. siła nabywcza wynagrodzeń spadła o 2,1 proc.
W 2022 r. siła nabywcza wynagrodzeń Polaków spadła o 2,1 proc. (fot. Shutterstock)
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w IV kw. 2022 r. wzrosło o 12,3 proc. rok do roku i wyniosło 6 733,49 zł. W ujęciu kwartał do kwartału wynagrodzenie wzrosło o 3,9 proc. - poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny.
Jak zaznaczył analityk, w 2022 roku wynagrodzenia rosły najszybciej od 23 lat. Było to jednak za mało, aby dogonić inflację. Wysoka inflacja zwiększała żądania płacowe pracowników, te szczególnie szybko rosły w takich branżach jak górnictwo czy transport. W większości branż płace rosły w tempie ok. 6-8 pkt. proc. - zauważył przedstawiciel PIE.
Dodał, że siła nabywcza wynagrodzeń spadła w 2022 r. o 2,1 proc.
Sajnóg zwrócił uwagę, że przez większą część roku inflacja przewyższała wzrost wynagrodzeń - średni wzrost cen w 2022 r. wyniósł 14,4 proc., wynagrodzeń 12,1 proc. "Oznacza to, że zamożność konsumentów spadła najmocniej od 1990 roku. Ponad połowa gospodarstw domowych wskazuje, że ich sytuacja finansowa pogorszyła się w ciągu ostatniego roku" - wyjaśnił.
Według analityka PIE ten trend utrzyma się przez większą część 2023 roku. "Spadek inflacji będzie stopniowy począwszy od II kw. br., przez co szanse na realny wzrost poziomów wynagrodzeń i dogonienie poziomu inflacji zaistnieją dopiero pod koniec roku" - szacuje.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
KOMENTARZE (0)