×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pensje w górę, ale co z tego. Liczby nie mówią wszystkiego

  • KDS
  • 20 lut 2023 11:53

W nowym roku pensje wystrzeliły mocniej niż zakładali analitycy. Jak podał GUS, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w styczniu o 13,5 proc. w ujęciu rok do roku. To wynik wyższy od średnich oczekiwań rynkowych, które były na poziomie 12,7 proc.

Pensje w górę, ale co z tego. Liczby nie mówią wszystkiego
Pensje w styczniu wzrosły we wszystkich sekcjach PKD 2007 od 8 proc. w sekcji „Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna” do 25 proc. w sekcji „Transport i gospodarka magazynowa” (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w styczniu przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (firmy zatrudniające co najmniej 10 osób) zbliżyło się do granicy 7 tys. zł. Wyniosło dokładnie 6883,96 zł (brutto).
  • Wzrost pensji był szybszy niż zakładali analitycy. Mimo że względem grudnia 2022 r. kwota zmniejszyła się o 6,1 proc.
  • - To wszystko jednak nie uchroni pracowników przed realnym spadkiem wynagrodzeń, do czego przyczyniać się będzie wciąż podwyższona inflacja - komentuje najnowsze dane Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Z danych GUS wynika, że w styczniu 2023 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku było wyższe o 13,5 proc. i wyniosło 6883,96 zł (brutto). Jednak już względem grudnia 2022 r. zmniejszyło się o 6,1 proc. 

Jak tłumaczy GUS, spadek to wynik braku dodatkowych wypłat, które miały miejsce w poprzednim miesiącu, tj. premii świątecznych i nagród z okazji Dnia Górnika oraz mniejszej skali występowania premii rocznych czy odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pensje w górę, ale co z tego. Liczby nie mówią wszystkiego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA