Pensje specjalistów i menedżerów rosną jak na drożdżach. Ile teraz zarabiają?

• Pensje specjalistów i menedżerów w stosunku do ubiegłego roku wzrosły o 5,85 proc. - wynika z raportu płacowego Antal.
• Pracownicy również coraz śmielej negocjują podwyżki oraz coraz chętniej korzystają z raportów płacowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pensje specjalistów i menedżerów rosną jak na drożdżach. Ile teraz zarabiają?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

20 wrz 2016 15:33


Według Raportu Płacowego Antal średnie wynagrodzenie miesięczne oferowane specjalistom i menedżerom w Polsce w 2016 r. wyniosło 10 223 zł brutto. Zarobki proponowane kandydatom rok do roku wzrosły o 5,85 proc.

– Specjaliści i menedżerowie mogą z optymizmem snuć odważne plany rozwojowe. Stabilna sytuacja ekonomiczna i liczne inwestycje zagraniczne dają poczucie bezpieczeństwa i otwierają atrakcyjne możliwości rozwijania kariery. Dla pracodawców okiełznanie rynku kandydata stanowi wyzwanie – komentuje wyniki 6. edycji badania Artur Skiba, prezes Antal.

Na szczycie tabeli plasuje się wyższa kadra zarządzająca ze średnim miesięcznym wynagrodzeniem brutto na poziomie 19 348 zł. W dalszej kolejności na bardzo atrakcyjne stawki mogą liczyć prawnicy  – średnio 13 906 zł oraz specjaliści i menedżerowie w sprzedaży i marketingu (11 981 zł).

Pracownicy negocjują pensje

Wzrosty oferowanych wynagrodzeń względem poprzedniego roku obserwowane są w praktycznie wszystkich branżach. Wyższa kadra menedżerska oraz specjaliści i menedżerowie w sprzedaży i marketingu, a także prawnicy, coraz odważniej negocjują wysokość pensji i nie boją się walczyć o kwoty kilkanaście procent wyższe niż w poprzednim roku.

Swoje doświadczenie i kompetencje coraz wyżej cenią także pracownicy branży farmaceutycznej oraz inżynierowie. W porównaniu z poprzednią edycją badania, kadrze menedżerskiej oraz specjalistom w tych sektorach oferowane są płace wyższe o ponad 10 proc.

– Widzimy wzrastające zainteresowanie raportami płacowymi, po które chętnie sięgają już nie tylko pracodawcy, ale i pracownicy. Traktują je jako przydatne źródło informacji o branży i możliwościach, o które mogą zawalczyć. Jeśli ich potrzeb nie zaspokoi obecny pracodawca – otworzą się na konkurencję – tłumaczy Agnieszka Wójcik, menedżer Antal.

Wysoka świadomość i dbałość o własny dobrostan sprawiają, że najlepsi bezustannie szukają inspiracji i nie zagrzeją miejsca w organizacji, która nie będzie miała odpowiedzi na ich potrzeby.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.