Pensje sekretarek. Asystentka prezesa dostaje najwięcej. Ile pozostałe?

• Prace sekretarskie i asystenckie wyceniane są na rynku pracy od 2600 zł do nawet 8000 - 10 000 zł.
• To jeden z niewielu zawodów, na który jest zapotrzebowanie w niemal wszystkich branżach.
• W zawodzie tym często bardziej niż konkretne umiejętności liczą się kompetencje miękkie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pensje sekretarek. Asystentka prezesa dostaje najwięcej. Ile pozostałe?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

25 sty 2016 11:14


Wiele przedsiębiorstw nie mogłoby prawidłowo funkcjonować bez sprawnej i kompetentnej asystentki, czy sekretarki. Obecność takiego pracownika w biurze, to w dużej mierze oszczędność czasu szefa, który dzięki temu może skupić się na innych, bardziej skomplikowanych zadaniach.

– Zdecydowanym benefitem w tym zawodzie jest moment startu kariery, który można rozpocząć, nie posiadając żadnego doświadczenia czy umiejętności. Ta praca daje także możliwość zdobycia cennego know-how na temat konkretnej branży, czy specjalizacji przedsiębiorstwa. Z biegiem lat doświadczenie asystentek rośnie do tego stopnia, że stają się one trudno zastępowalne – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

Wynagrodzenia zależne od obowiązków

Wynagrodzenia na stanowiskach asystenckich są tak samo zróżnicowane, jak i zakres prac. Osoby bez doświadczenia zawodowego mogą negocjować stawki już od 2600 zł brutto. Z kolei asystentki z wieloletnim stażem pracy - szczególnie jeśli doświadczenie jest ukierunkowane na potrzeby danej firmy - mogą liczyć na zdecydowanie wyższą pensję, nawet do 8000 - 10 000 zł brutto.

– Zawód asystentki i sekretarki nigdy nie znajdował się w czołówce najlepiej wynagradzanych, jednak od kilku lat obserwujemy systematyczną  tendencję wzrostu płac. Według naszych analiz najwięcej zarabiają osoby, które mają w pracy styczność z danymi i informacjami wrażliwymi, wymagającymi bezwzględnej poufności. Oznacza to przeważnie pracę z ludźmi znajdującymi się na najwyższych szczeblach zarządzania i dostęp do ważnych informacji na temat danej firmy, czy jej pracowników. Im większa odpowiedzialność na asystenckim stanowisku, tym wyższe wynagrodzenie – wyjaśnia Krzysztof Inglot.

Chociaż w Polsce zawód sekretarki jeszcze nie jest tak sprofesjonalizowany, jak na przykład w USA czy Kanadzie (np. executive assistant), to można wyróżnić kilka profili tego typu pracowników.

Największe wymagania stawiane są asystentkom prezesów zarządu, czy asystentkom zarządu, bowiem zakres ich obowiązków jest ścisłe powiązany z aktywnością najważniejszego menedżera danej spółki – prezesa.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.