PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pensje rosną szybko nie tylko w wymiarze nominalnym, ale także realnym

  • Autor: PAP
  • 18 lip 2017 16:49

- To są jednoznacznie optymistyczne dane - ocenił Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Ekspert dodał, że płace rosną szybko w wymiarze nie tylko nominalnym, ale także realnym, bo ciągle na bardzo niskim poziomie utrzymuje się inflacja.

Pensje rosną szybko nie tylko w wymiarze nominalnym, ale także realnym
(Fot. Fotolia)
REKLAMA

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w czerwcu 2017 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 6 proc. w ujęciu rocznym i wyniosło 4508,08 zł. Z kolei przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czerwcu 2017 r. wyniosło 4501,63 zł - poinformował GUS.

- To są bardzo dobre i jednoznacznie optymistyczne dane. Polski rynek pracy staje się w coraz większym stopniu rynkiem pracownika - skomentował Szołucha.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ekspert zwrócił uwagę, że najważniejszym czynnikiem wpływającym na wynagrodzenie jest popyt na pracę i jej podaż.

- Podaż mamy coraz mniejszą w stosunku do zapotrzebowania i powinniśmy się zacząć już w tej chwili zastanawiać nad tym, jak uzupełnić braki w części sektorów gałęzi gospodarki. Te braki prawdopodobnie uzupełniać będziemy imigracją z kierunków nam bliskich, głównie z Ukrainy. Bo nasz rynek jest na pracowników z tego kraju otwarty. To pewne napięcia na rynku pracy zniweluje - powiedział Szołucha.

Jak wskazał ekonomista, jeśli sytuacja ma się poprawić na trwałe, to potrzebne jest też zdynamizowanie naszego wzrostu demograficznego, "który drgnął po wprowadzeniu programu 500 plus". Jego zdaniem zmiana ta nie pozwala jednak jeszcze patrzeć w dalszą przyszłość, co najmniej średnioterminową, z optymizmem i ze spokojem.

- Mamy porę roku, w której zapotrzebowanie na pracę jest zwykle większe niż przeciętnie. W związku z tym płace na pewno nie będą w najbliższych miesiącach spadały - podkreślił.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 6 proc. w ujęciu rocznym i wyniosło 4508,08 zł (Fot. Fotolia)
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 6 proc. w ujęciu rocznym i wyniosło 4508,08 zł (Fot. Fotolia)
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pensje rosną szybko nie tylko w wymiarze nominalnym, ale także realnym

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA