Pensje pracowników tymczasowych szybują w górę

Pracownicy tymczasowi odnotowali 7-procentowy wzrost, jeśli chodzi o zarobki. Na wysokość stawki godzinowej miały wpływ przede wszystkim: płeć, wiek, długość zatrudnienia, lokalizacja.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pensje pracowników tymczasowych szybują w górę

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

26 cze 2014 10:17


Z raportu czwartej edycji badania wynagrodzeń pracowników tymczasowych Polskiego Forum HR wynika, że średnia stawka godzinowa dla wszystkich agencji biorących udział w badaniu w pierwszym kwartale 2014 roku wyniosła 14,85 zł, w porównaniu do pierwszego kwartału 2013 roku (kiedy średnie wynagrodzenie wynosiło 13,85 zł) nastąpił wzrost na poziomie 7,22 proc.

Po przeliczeniu tej kwoty na pełny etat, średnia miesięczna pensja pracownika tymczasowego wyniosła 2 494 zł brutto, (odpowiednio w ubiegłym roku - wynagrodzenie miesięczne wynosiło 2 326 zł). Wynagrodzenie minimalne w Polsce w 2014 roku wynosi 1 680 zł brutto, wynika z tego, że średnie wynagrodzenie pracownika tymczasowego zatrudnionego w agencji, która wzięła udział w badaniu jest o 48,5 proc. wyższe niż wynagrodzenie minimalne. Główne determinanty wysokości wynagrodzenia: płeć, wiek, długość zatrudnienia, lokalizacja.

Wśród badanych pracowników tymczasowych na wyższe stawki mogli liczyć mężczyźni - średnio zarabiali oni 15,02 zł za godzinę pracy, natomiast kobiety 14,61 zł. Jednak wzrost wynagrodzeń kobiet jest dwukrotnie większy niż wzrost wynagrodzeń mężczyzn. W porównaniu rok do roku wynagrodzenie mężczyzn wzrosło o 3,23 proc., a wynagrodzenie kobiet aż o 8,46 proc.

Najwięcej pracowników tymczasowych było zatrudnionych przy pracach prostych. Na tych stanowiskach najczęściej zatrudniane są osoby z wykształceniem podstawowym, średnim lub zawodowym, a poziom ich wynagrodzeń jest bardzo zbliżony i wynosi od 11,81 zł za godzinę dla Robotników pracujący przy przeładunku towarów do 10 zł/h dla Pracowników wykonujących drobne prace dorywcze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.