PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pensje podążają za inflacją. "To sygnał do kolejnej podwyżki stóp procentowych"

  • jk
  • 20 paź 2022 12:22

- Rynek pracy w Polsce ma się cały czas, mimo hamowania tempa wzrostu gospodarczego, bardzo dobrze. Co więcej, dane dotyczące płac wyraźnie wskazują, że w warunkach wysokiej inflacji cały czas bardzo silna pozostaje presja płacowa - komentuje Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

Pensje podążają za inflacją. "To sygnał do kolejnej podwyżki stóp procentowych"
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2022 r. w porównaniu z wrześniem 2021 r. było wyższe o 14,5 proc. (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (dane dotyczą firm o liczbie pracujących 10 i więcej osób) we wrześniu 2022 r. w porównaniu z wrześniem 2021 r. było wyższe o 14,5 proc. i wyniosło 6687,81 zł (brutto). 
  • Nominalny wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw nie jest w stanie dotrzymać kroku wzrostowi wskaźnika CPI (indeks cen konsumentów), niemniej jednak cały czas podąża jego śladem. Dla RPP powinien to być sygnał do kolejnej podwyżki stóp procentowych - mówi Monika Kurtek z Banku Pocztowego.
  • Z kolei przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z wrześniem 2021 r. było wyższe o 2,3 proc. i wyniosło 6 mln 493,8 tys. etatów.

Jak podaje GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (dane dotyczą firm o liczbie pracujących 10 i więcej osób) we wrześniu 2022 r. w porównaniu z wrześniem 2021 r. było wyższe o 14,5 proc. i wyniosło 6687,81 zł (brutto). To poniżej stopy inflacji, która we wrześniu wyniosła 17,2 proc.

- Oznacza to, że wynagrodzenia w ujęciu realnym spadły we wrześniu o 2,3 proc. w stosunku rocznym. To już drugi miesiąc z rzędu, kiedy roczny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw jest poniżej wzrostu inflacji - wyjaśnia Jarosław Jamka, chief investment officer polskiej firmy inwestycyjnej WealthSeed.

Względem sierpnia 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 1,6 proc. GUS wyjaśnia, że miesięczny wzrost pensji spowodowany był wypłatami m.in. premii kwartalnych, jubileuszowych, a także podwyżki wynagrodzeń, wypłaty premii z powodu inflacji oraz odpraw emerytalnych.

Źródło: GUS
Źródło: GUS

Gdzie pensje wzrosły najbardziej?

Według danych GUS wzrost najbardziej płace wzrosły w sekcji „wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę” - o 6,5 proc. Tym samym zwiększyły się do 9731,42 zł (miesiąc wcześniej wyniosły 9138,90 zł).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Pensje podążają za inflacją. "To sygnał do kolejnej podwyżki stóp procentowych"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Rozbawiony 2022-10-20 18:46:08

    Z wczoraj pochodzą kolejne artykuły o braku jakichkolwiek pieniędzy z Unii, nadchodzącej rewaloryzacji z 500+ na 800+, a Wy tu się dziwicie ludziom, że chodzą po coraz większe podwyżki, lub gdy ich nie dostają zmieniają pracę? Na jakim świecie Wy żyjecie? Ludzie widzą kolejne impulsy proinflacyjne. Przy takim pompowaniu pustego pieniądza na rynek żadna podwyżka stóp nic nie zmieni. Ona może pomóc, tylko przy zahamowaniu tego socjalu. Nie mówiąc już o stopie rezerw obowiązkowych dla banków, która jest na żenującym poziomie i której podwyżka rozwiązałaby pewnie problem dalej słabego oprocentowania lokat.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA