Pensje menedżerów spółek skarbu państwa będą niższe. Obcięte zostaną też przywileje

• Projekt ustawy zmieniający sposób wynagradzania członków rad nadzorczych i zarządów spółek skarbu państwa w ciągu najbliższych kilku, kilkunastu dni trafi pod obrady rządu - zapowiedział minister skarbu Dawid Jackiewicz.
• Szef MSP podkreślił, że nie tylko wynagrodzenia będą niższe, ale zostaną też obcięte różnego rodzaju przywileje.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pensje menedżerów spółek skarbu państwa będą niższe. Obcięte zostaną też przywileje

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

31 mar 2016 19:05


Szef MSP pytany przez PAP, kiedy zaczną obowiązywać nowe zasady wynagradzania członków RN i zarządów spółek SP, powiedział, że chciałby, aby procedowanie nad projektem rozpoczęło się jak najszybciej. -Tak, aby najpóźniej do końca tego półrocza były to obowiązujące zasady - zaznaczył.

Jak mówił, będą one zobowiązywały rady nadzorcze do "odpowiedniego kształtowania zasad wynagradzania". - To oznacza, że nie mamy możliwości wpływania i wywierania presji na zarządy, ale możemy wyznaczyć pewne zasady działania radom nadzorczym - podkreślił.

- Rady nadzorcze będą musiały stosować się do tych wymogów. Wynagrodzenie będzie podzielone na dwie części: podstawową, zasadniczą oraz na premię. Będą one kształtowane w oparciu o pewne transparentne, zrozumiałe i czytelne kryteria. Niespełnienie tych kryteriów będzie oznaczało utratę możliwości osiągania premii. Każde odstępstwo od ustanowionych przez nas reguł będzie wymagało pisemnego uzasadnienia ze strony rady nadzorczej, opublikowanego na stronie internetowej - zaznaczył.

Czytaj też: PiS ostro zamieszał w spółkach skarbu. Zmiany mogą sięgać głębiej niż się wydaje?

Minister skarbu wyjaśnił, że to nie może być "jednozdaniowa informacja o tym, że należało się". - To musi być związane ze spełnieniem wszystkich pokładanych oczekiwań w zarządzie spółki plus jakieś dodatkowe walory, które zarząd lub prezes do tej spółki wprowadził - dodał.

Fot. PTWP (Piotr Waniorek) Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Ocenił, że "to będą bardzo transparentne, jasne, czytelne zasady, które pozwolą każdemu obywatelowi wyliczyć, jakie wynagrodzenie wedle tych kryteriów mógłby i powinien otrzymać prezes, zarząd czy rada nadzorcza spółki skarbu państwa".

Szef MSP zwrócił uwagę, że wynagrodzenia będą niższe. Zostaną też obcięte różnego rodzaju przywileje, w tym - jak podkreślił - dodatkowe ubezpieczenia chorobowe, wielomilionowe odprawy, zakazy konkurencji, które gdzieniegdzie trwały wiele, wiele miesięcy. - To wszystko zostanie zredukowane - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.