PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pensje jeszcze rosną, ale większość podwyżek pożera inflacja

  • Justyna Koc
    jk
  • 18 sie 2021 11:21

W lipcu 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 1,8 proc. rok do roku i wyniosło 6 mln 361,7 tys., natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie było wyższe o 8,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku - było równe 5851,87 zł brutto. Inflacja „zjada” niestety istotną część wzrostu wynagrodzeń. W lipcu dynamika realna przeciętnego wynagrodzenia wyniosła już tylko 3,6 proc. rok do roku wobec ponad 5 proc. rok do roku w poprzednich trzech miesiącach - komentuje Monika Kurtek z Banku Pocztowego.

Pensje jeszcze rosną, ale większość podwyżek pożera inflacja
Zarówno dynamika przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, jak i zatrudnienia, wyhamowały w lipcu w porównaniu do odczytów z poprzednich dwóch miesięcy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Zarówno dynamika przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, jak i zatrudnienia wyhamowały w lipcu w porównaniu do odczytów z poprzednich dwóch miesięcy.
  • Jak jednak podkreśla Monika Kurtek, nie jest to zaskoczenie, ponieważ w lipcu mniej korzystna była już zeszłoroczna baza odniesienia i zapewne w nadchodzących miesiącach tak pozostanie.
  • Sytuacja na rynku pracy w kolejnych miesiącach, o ile czwarta fala pandemii nie okaże się trudniejsza od poprzednich, nie powinna się pogarszać z punktu widzenia pracowników, natomiast zapewne będzie coraz większym wyzwaniem dla pracodawców.

Jak podaje GUS, w lipcu 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6 mln 361,7 tys. To wynik zbliżony do notowanego miesiąc wcześniej. Z kolei w relacji lipiec 2021 r. do analogicznego miesiąca 2020 roku przeciętne zatrudnienie wzrosło o 1,8 proc.

- Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w lipcu o 1,8 proc. rok do roku wobec wzrostu o 2,8 proc. rok do roku w czerwcu i konsensusu rynkowego wskazującego na wzrost o 2 proc. rok do roku. Realny fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw (po uwzględnieniu wskaźnika CPI) wzrósł o 5,4 proc. rok do roku wobec wzrostu o 8,1 proc. rok do roku w czerwcu - mówi Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Źródło: GUS
Źródło: GUS

GUS przypomina, że z powodu pandemii koronawirusa od marca do maja 2020 r. odnotowywano spadek przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw miesiąc do miesiąca, natomiast od czerwca 2020 r. obserwowano jego wzrost. W 2021 roku przeciętne zatrudnienie ulegało niewielkim zmianom. W lipcu 2021 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie pozostało na prawie niezmienionym poziomie - widoczny był jego minimalny wzrost o ok. 2,4 tys. etatów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pensje jeszcze rosną, ale większość podwyżek pożera inflacja

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA