×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pensja w 2021 roku. Wyższa, ale tylko minimalnie

W 2021 roku pracownicy nadal będą mogli liczyć na podwyżki wynagrodzeń, ale będą one zdecydowanie skromniejsze niż w ubiegłych latach. Do tego nieco wyższy wzrost wynagrodzeń odnotujemy dopiero w ostatnich miesiącach przyszłego roku.

Pensja w 2021 roku. Wyższa, ale tylko minimalnie
Według Raportu o inflacji NBP podwyżki wynagrodzeń rok do roku w 2021 roku wyniosą od 3,4 proc. w pierwszym kwartale do 5,9 proc. w ostatnim. (Fot. Fotolia)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • W kwestii wynagrodzeń przyszły rok nie będzie tak łaskawy dla pracowników, jak czasy sprzed pandemii.
  • Pracodawcy również planują wzrost wynagrodzeń, ale będzie on zdecydowanie wolniejszy niż na przykład w 2019 roku.
  • Według Raportu Płacowego Sedlak & Sedlak 2020 jesień, podwyżki wynagrodzeń w okresie październik 2020-grudzień 2021 rr wyniosą od 3,5 proc. dla kadry zarządzającej do 4 proc. dla kadry kierowniczej, specjalistów i pracowników fizycznych.

Jak podał GUS, w październiku 2020 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 4,7 proc. rok do roku i osiągnęło poziom 5458,88 zł. W porównaniu z wrześniem tego roku, odnotowano wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw o 1,6 proc. 

Spowodowane było to m.in. wypłatą premii, nagród kwartalnych, rocznych i jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych, które - prócz płac zasadniczych - również zaliczane są do składników wynagrodzeń. Jak te kwoty będą wyglądały w przyszłym roku?

Lepsze prognozy na koniec roku

Według Raportu o inflacji NBP podwyżki wynagrodzeń rok do roku w 2021 roku wyniosą od 3,4 proc. w pierwszym kwartale do 5,9 proc. w ostatnim. Wydaje się całkiem sporo, ale kiedy przypomnimy sobie, że dynamika płac w 2019 roku wyniosła 7,7 proc. w ujęciu rocznym, to wizja wysokości podwyżek nie jest już taka optymistyczna... Widać wyraźne spowolnienie. Pracodawcy przede wszystkim ograniczają wypłatę wszelkiego rodzaju nieobligatoryjnych premii i dodatków. 

W tegorocznym raporcie o inflacji czytamy również: „W drugiej połowie 2021 roku możliwe jest stopniowe odwrócenie negatywnych tendencji na rynku pracy. Wraz z częściowym przywracaniem trybu pracy sprzed pandemii, nastąpi sukcesywny wzrost dynamiki płac w gospodarce. Będzie on skutkiem odbudowy intensywności pracy, przywracania dodatków pozapłacowych lub zaniechanych dotychczas, a planowanych wcześniej podwyżek wynagrodzeń. Na kształtowanie się płac wpływać będzie również planowany wzrost płacy minimalnej o 7,7 proc. od stycznia 2021 roku. Przy podwyższonej stopie bezrobocia, dynamika wynagrodzeń w horyzoncie projekcji nie osiągnie jednak poziomu z lat 2018- 2019”. Warto przypomnieć, że - zgodnie z decyzją rządu - od stycznia najniższa płaca wyniesie 2 800 zł brutto, a stawka godzinowa 18,30 zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pensja w 2021 roku. Wyższa, ale tylko minimalnie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA