Pensja minimalna w górę. Minister Rafalska proponuje 2,1 tys. zł od 2018 r.

- Skierowaliśmy na Komitet Stały Rady Ministrów propozycję, która mówi o wynagrodzeniu minimalnym w 2018 r. na poziomie 2,1 tys. zł - powiedziała w piątek (19 maja) minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pensja minimalna w górę. Minister Rafalska proponuje 2,1 tys. zł od 2018 r.

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

19 maj 2017 13:16


Propozycja minister pracy oznaczałaby 5 proc. wzrost minimalnego wynagrodzenia. - Minimalne wynagrodzenie stanowiłoby 47,27 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a więc relacja tych wynagrodzeń trochę by się poprawiła w stosunku do tego, co jest w 2017 r. Teraz 2 tys. zł minimalnego wynagrodzenia stanowi 47,14 przeciętnego wynagrodzenia - podkreśliła szefowa MRPiPS.

Zwróciła uwagę, że wraz z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia podniosłaby się także minimalna stawka godzinowa. - Nasza propozycja to jest w zaokrągleniu 13 zł 70 gr. To wzrost stawki godzinowej o 5 proc. - oświadczyła Rafalska.

Fot. Twitter/MRPiPS Fot. Twitter/MRPiPS

Minister zaznaczyła jednak, że ostateczną decyzję ws. minimalnego wynagrodzenia podejmie Rada Ministrów. - To jest propozycja, która może ulec zmianie albo w jedną albo drugą stronę. To zależy od ostatecznej decyzji Rady Ministrów. W ubiegłym roku Rada Ministrów podniosła stawkę minimalnego wynagrodzenia w stosunku do tego, co zaproponował minister pracy - przypomniała.

Zdaniem Rafalskiej wzrost minimalnego wynagrodzenia jest uzasadniony. - W takiej sytuacji na rynku pracy to jest dobra propozycja. Inna byłaby sytuacja, gdybyśmy mieli wysoką stopę bezrobocia, niski wzrost gospodarczy - stwierdziła.

Jak zaznaczyła, nie sprawdziły się obawy, że wprowadzenie stawki godzinowej negatywnie wpłynie na rynek pracy. - Wróżono, że stanowi to zagrożenie dla pracodawców. Ale w żaden sposób to się nie sprawdziło - oceniła minister.

Zgodnie z przepisami Rada Ministrów w terminie do 15 czerwca ma przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

niepisior 2017-05-22 22:02:12

To są jednak już nie idioci, tylko najpospolitsi BANDYCI! Jeżeli tak kochają najuboższych i chcą im pomoć, to NIECH PODNIOSĄ KWOTĘ WOLNĄ OD PODATKU i niech wreszcie ZWALORYZUJĄ PROGI PODATKOWE! Wyższa płaca minimalna to tylko WYŻSZ PODATKI OD WYNAGRODZEŃ!