PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pensja częściej niż raz na miesiąc. Ten pomysł ma wielu zwolenników

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 29 paź 2020 20:00

Wypłata raz na miesiąc nie musi być standardem. Aż 21 proc. pracowników wolałoby dostawać pensję co dwa tygodnie - wynika z badania „Workforce view in Europe 2020” firmy ADP. Przybywa zwolenników bardziej elastycznego podejścia do czasu pracy – i to w różnych grupach wiekowych. Elastyczność może być korzystna także dla pracodawców.

Pensja częściej niż raz na miesiąc. Ten pomysł ma wielu zwolenników
Miesięcznego systemu wypłaty wynagrodzenia wcale nie popiera zdecydowana większość pracowników. (Fot. shutterstock)
REKLAMA

Z danych ADP wynika, że miesięcznego systemu wypłaty wynagrodzenia wcale nie popiera zdecydowana większość pracowników. Choć 85 proc. badanych dostaje pensję co miesiąc,
to jedynie 52 proc. chciałoby przy tym rozwiązaniu pozostać.

Aż 21 proc. polskich pracowników wolałoby dostawać wynagrodzenie co dwa tygodnie, a 15 proc. co tydzień. Co ciekawe, najwięcej chętnych na wypłaty dwa razy w miesiącu jest wśród młodych pracowników w wieku 18-24 lata (21 proc.) i 25-34 proc. (23 proc.) oraz wśród osób w wieku 55+ (24 proc.). Zaskakująco wysoką popularnością cieszy się również tygodniowy tryb wypłat i to wśród osób w wieku 45-50 lat – aż 19 proc. tej grupy chciałoby otrzymywać pensję co tydzień.

– Widać wyraźną zmianę w podejściu pracowników do pracy – przede wszystkim oczekują od pracodawców większej elastyczności. Jedną z konsekwencji tego trendu jest chęć zmiany w systemie wypłat. Istotna część pracowników, zamiast dostawać wynagrodzenie co miesiąc, woli otrzymywać je co dwa tygodnie lub nawet co tydzień. Dzięki temu mogą swobodnie zarządzać swoimi wydatkami i być bardziej elastyczni, co zwłaszcza w czasach pandemii może dawać im poczucie większego bezpieczeństwa. Choć w Polsce prawnie jest taka możliwość, to system ten może okazać się wyzwaniem dla pracodawców, ponieważ zwiększy to liczbę formalności związanych na przykład z rozliczaniem składek czy czas poświęcony na poprawne wyliczenia wynagrodzeń – komentuje wyniki badania Anna Barbachowska, HR Business Partner z firmy ADP Polska.

Tygodniówka w praktyce

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pensja częściej niż raz na miesiąc. Ten pomysł ma wielu zwolenników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA