PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Pekao: Wzrost wynagrodzeń może przekroczyć 10 proc.

W całym 2021 r. wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły średniorocznie o 8,6 proc. Wynik za cały 2022 rok może przekroczyć 10 proc. – stwierdzono w komentarzu Banku Pekao do danych GUS.

  • Autor: PAP/AT
  • 21 sty 2022 12:32
Pekao: Wzrost wynagrodzeń może przekroczyć 10 proc.
Wzrost zatrudnienia okazał się niższy od prognoz rynkowych (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
REKLAMA
  • Według komentarza Banku Pekao do danych GUS, wzrost zatrudnienia okazał się niższy od prognoz rynkowych, mówiących o wyniku na poziomie 0,7 proc.
  • Zdaniem ekonomistów, ze względu na pandemię początek 2022 r. na rynku pracy będzie trudny.
  • Obawiają się oni wzrostu zakażeń oraz przypominają prognozy, mówiące o tym, że V fala może sprawić, że na kwarantannie znajdzie się ponad 1 mln Polaków.

GUS poinformował w piątek, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2021 r. wyniosło 6 644,39 zł, co oznacza wzrost o 11,2 proc. w stosunku do grudnia 2020. Zatrudnienie w tym sektorze w stosunku do analogicznego okresu wzrosło o 0,5 proc.

Według komentarza Banku Pekao do danych GUS, wzrost zatrudnienia okazał się niższy od prognoz rynkowych, mówiących o wyniku na poziomie 0,7 proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Grudzień przyniósł spadek zatrudnienia w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 2,5 tys. Słaby odczyt należy zrzucić na karb rozpędzonej w grudniu IV fali pandemii koronawirusa i idącym za tym zaostrzeniu restrykcji pandemicznych czy bardzo wysokiej liczbie osób przebywających na kwarantannie" - stwierdzono w komentarzu banku.

Zdaniem ekonomistów Pekao, ze względu na pandemię początek 2022 r. na rynku pracy będzie trudny. Obawiają się oni wzrostu zakażeń oraz przypominają prognozy, mówiące o tym, że V fala może sprawić, że na kwarantannie znajdzie się ponad 1 mln Polaków.

"Będzie to szczególnie dotkliwe w sektorach, w których przejście na pracę zdalną jest utrudnione, albo wręcz niemożliwe, jak np. produkcja w przemyśle, handel detaliczny, budownictwo, czy część usług wymagających kontaktu z klientem. Mimo to popyt na pracę pozostaje silny o czym świadczy historycznie wysoka liczba publikowanych ofert pracy. Na szybko zacieśniającym się rynku pracy firmy będą coraz częściej zderzać się z barierą podażowo-demograficzną. Zaczynają się piętrzyć problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, co będzie podgrzewać jeszcze bardziej presję płacową" - oceniono w komentarzu Pekao.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pekao: Wzrost wynagrodzeń może przekroczyć 10 proc.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA