Badania wskazują na stopniowe wygasanie presji płacowej, któremu sprzyja malejący popyt na pracę. W warunkach słabnącego popytu na płacę dynamika zatrudnienia wyhamowała - wskazał ekonomista z banku Pekao Piotr Piękoś komentując najnowsze dane GUS o płacach i zatrudnieniu.

- GUS podał w czwartek (17 października), że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2019 roku wyniosło 5 tys. 84,56 zł, co oznacza wzrost o 6,6 proc.
- Według Piotra Piękosia wrześniowe dane o płacach wyraźnie potwierdzają ustabilizowanie się dynamiki wynagrodzeń, choć cały czas na podwyższonych poziomach.
- Jego zdaniem wrześniowe dane z rynku pracy nie mają większego znaczenia w kontekście krajowej polityki pieniężnej.
Piękoś zwrócił uwagę na lekkie obniżenie we wrześniu dynamiki wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw - do 6,6 proc. rdr z 6,8 proc. rdr w sierpniu wobec konsensusu prognoz w wysokości 7,1 proc.
"Odczyt okazał się niższy od oczekiwań - zakładaliśmy lekki wzrost dynamiki w związku ze znaczną poprawą wpływu kalendarza (jeden dzień roboczy więcej niż przed rokiem), która powinna pozytywnie odbić się na dynamice płac przede wszystkim w przetwórstwie" - poinformował ekonomista.
Według niego wrześniowe dane o płacach wyraźnie potwierdzają ustabilizowanie się dynamiki wynagrodzeń, choć cały czas na podwyższonych poziomach.
"Badania koniunktury wskazują na stopniowe wygasanie presji płacowej, któremu sprzyja malejący popyt na pracę wraz z wyhamowywaniem wzrostu gospodarczego. Czynnikiem podtrzymującym podwyższoną dynamikę wynagrodzeń będzie przyszłoroczna mocna podwyżka płacy minimalnej, natomiast nie oczekujemy istotnego wzrostu dynamiki płac wobec obecnych poziomów" - dodał Piękoś.
Czytaj też: ING BŚ: Podwyżka płacy minimalnej będzie impulsem dla wzrostu dynamiki wynagrodzeń
Wskazał, że dynamika roczna zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu pozostała na poziomie 2,6 proc. rdr, zgodnie z konsensusem prognoz. "W ujęciu miesięcznym liczba etatów zanotowała we wrześniu spadek o ok. 4 tys., czyli zbliżony do spadku odnotowanego we wrześniu przed rokiem. Dane potwierdzają wyhamowywanie trendu wzrostowego zatrudnienia w warunkach słabnącego popytu na pracę" - ocenił ekonomista.

KOMENTARZE (0)