PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pekao: Presja płacowa stopniowo wygasa

  • Autor: PAP/AT
  • 17 paź 2019 12:27

Badania wskazują na stopniowe wygasanie presji płacowej, któremu sprzyja malejący popyt na pracę. W warunkach słabnącego popytu na płacę dynamika zatrudnienia wyhamowała - wskazał ekonomista z banku Pekao Piotr Piękoś komentując najnowsze dane GUS o płacach i zatrudnieniu.

Pekao: Presja płacowa stopniowo wygasa
Badania wskazują na stopniowe wygasanie presji płacowej, któremu sprzyja malejący popyt na pracę (fot. shutterstock)
REKLAMA
  • GUS podał w czwartek (17 października), że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2019 roku wyniosło 5 tys. 84,56 zł, co oznacza wzrost o 6,6 proc.
  • Według Piotra Piękosia wrześniowe dane o płacach wyraźnie potwierdzają ustabilizowanie się dynamiki wynagrodzeń, choć cały czas na podwyższonych poziomach.
  • Jego zdaniem wrześniowe dane z rynku pracy nie mają większego znaczenia w kontekście krajowej polityki pieniężnej.

Piękoś zwrócił uwagę na lekkie obniżenie we wrześniu dynamiki wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw - do 6,6 proc. rdr z 6,8 proc. rdr w sierpniu wobec konsensusu prognoz w wysokości 7,1 proc.

"Odczyt okazał się niższy od oczekiwań - zakładaliśmy lekki wzrost dynamiki w związku ze znaczną poprawą wpływu kalendarza (jeden dzień roboczy więcej niż przed rokiem), która powinna pozytywnie odbić się na dynamice płac przede wszystkim w przetwórstwie" - poinformował ekonomista.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według niego wrześniowe dane o płacach wyraźnie potwierdzają ustabilizowanie się dynamiki wynagrodzeń, choć cały czas na podwyższonych poziomach.

"Badania koniunktury wskazują na stopniowe wygasanie presji płacowej, któremu sprzyja malejący popyt na pracę wraz z wyhamowywaniem wzrostu gospodarczego. Czynnikiem podtrzymującym podwyższoną dynamikę wynagrodzeń będzie przyszłoroczna mocna podwyżka płacy minimalnej, natomiast nie oczekujemy istotnego wzrostu dynamiki płac wobec obecnych poziomów" - dodał Piękoś.

Czytaj też: ING BŚ: Podwyżka płacy minimalnej będzie impulsem dla wzrostu dynamiki wynagrodzeń

Wskazał, że dynamika roczna zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu pozostała na poziomie 2,6 proc. rdr, zgodnie z konsensusem prognoz. "W ujęciu miesięcznym liczba etatów zanotowała we wrześniu spadek o ok. 4 tys., czyli zbliżony do spadku odnotowanego we wrześniu przed rokiem. Dane potwierdzają wyhamowywanie trendu wzrostowego zatrudnienia w warunkach słabnącego popytu na pracę" - ocenił ekonomista.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pekao: Presja płacowa stopniowo wygasa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA