PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Partia Razem: Równe płace kobiet i mężczyzn to podstawa

  • Autor: aw/PAP
  • 25 kwi 2017 12:43

Partia Razem uważa, że jednym ze sposobów ograniczenia nierówności płac mężczyzn i kobiet jest wprowadzenia jawności wynagrodzenia w przedsiębiorstwach.

Partia Razem: Równe płace kobiet i mężczyzn to podstawa
Jeżeli zwiększylibyśmy uprawnienia PIP i zwiększylibyśmy rolę związków zawodowych w życiu publicznym, to na pewno sytuacja kobiet poprawiłaby się natychmiastowo - uważa Marcelina Zawisza (fot.pixabay)
REKLAMA

• Nierówność płac kobiet i mężczyzn, mobbing, nadużywanie umów śmieciowych oraz samozatrudnienia - to według Partii Razem tylko niektóre przejawy dyskryminacji kobiet na rynku pracy.

• Kobiety, które odejdą w najbliższym czasie na emerytury dostaną bardzo niskie świadczenia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Zdaniem polityków tej formacji konieczne jest wyrównanie płac oraz większa liczba kontroli.

 

Marcelina Zawisza z zarządu krajowego Partii Razem podkreśliła we wtorek (25 kwietnia) na konferencji prasowej, że w Polsce występuje problem nierówności płac mężczyzn i kobiet.

"Wszystkie raportu wskazują, że mamy te problemy. W zależności od branży to jest nawet od kilku do kilkudziesięciu proc. różnicy. Powiedzmy to jasno, kobiety w Polsce zarabiają mniej niż mężczyźni" - powiedziała.

Zrównanie płac to podstawa

Partia Razem uważa, że jednym ze sposobów ograniczenia nierówności płac mężczyzn i kobiet jest wprowadzenia jawności wynagrodzenia w przedsiębiorstwach.

"Nikt nam praw nie da w prezencie. Żebyśmy mogły o nie skutecznie zawalczyć, najpierw musimy wiedzieć, że są one łamane. Dlatego ujawnienie tej dyskryminacji jest bardzo istotne" - zaznaczyła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z zarządu krajowego Partii Razem.

Według Zawiszy w Polsce nadużywa się umów śmieciowych oraz samozatrudnienia.

"Dla rządzących problemy milionów Polek, pracujących na umowach śmieciowych albo samozatrudnieniu są właściwie niewidzialne. Sprzeciwiamy się wypychaniu pracownic na samozatrudnienie, na umowy śmieciowe, czy skazywanie je na agencje pracy tymczasowej i pośrednictwa pracy. Zatrudnienie śmieciowe powoduje, że nie mają one dostępu do podstawowych świadczeń społecznych, które nie pozwalają im nie tylko na poczucie bezpieczeństwa, ale też na poczucie godności" - mówiła.

PIP z większymi uprawnieniami dla dobra kobiet

Jej zdaniem należy zwiększyć uprawnienia i finansowanie Państwowej Inspekcji Pracy, aby instytucja ta sprawniej mogła wpływać na nieuczciwych pracodawców.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Partia Razem: Równe płace kobiet i mężczyzn to podstawa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA