PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Parlament Europejski: konieczna reforma rynku pracy na Ukrainie

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 17 lut 2021 13:19

Przed ukraińskim rządem spore wyzwanie. Parlament Europejski zaapelował do władz Ukrainy, aby bezwzględnie zreformowała rynek pracy i dostosowała go do realiów europejskich.

Parlament Europejski: konieczna reforma rynku pracy na Ukrainie
Pensja minimalna na Ukrainie wynosi 5000 hrywien (w przeliczeniu 657 zł) (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Parlament Europejski podaje, że liczba Ukraińców pracujących w UE wzrosła z 2,2 mln do 2,7 mln, czyli z 13 proc. do 16 proc. ogółu zatrudnionych w ich kraju.
  • Z jednej strony przyczynia się to do zwiększenia ofert pracy na Ukrainie z powodu niedoboru siły roboczej w niektórych sektorach.
  • Z drugiej, zarobki emigrantów stanowią równowartość ponad 8 proc. PKB państwa i jest dodatkowym źródłem dochodu Ukrainy.

Ponadto Parlament Europejski wzywa Komisję Europejską do udzielenia pomocy regionalnym ośrodkom zatrudnienia w celu wspierania i inwestowania w programy aktywizujące młodzież w szczególności z obszarów wiejskich, zrównoważonej gospodarki, wzmocnienia edukacji i zapewnienia jej społeczno-ekonomicznej możliwości.

Parlament Europejski zwraca również uwagę na to, że prawa związków zawodowych na Ukrainie są ograniczone z powodu niedoskonałego i niejasnego ustawodawstwa.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nowy program rządowy Ukrainy, który zachęca do inwestowania i wspiera wzrost gospodarczy, nie powinien być wprowadzany kosztem praw pracowników i warunków ich codziennej pracy.

(Fot. Shutterstock)
(Fot. Shutterstock)

- Problemy z nielegalnym zatrudnieniem na Ukrainie są znacznie większe niż w Polsce. W 2020 r. tylko 60 proc. obywateli zostało legalnie zatrudnionych na Ukrainie pozostałe 40 proc. pracuje nielegalnie lub zostaje zatrudniona za minimalną płacę, a reszta wypłaty jest wręczana w kopercie. Jednak nieformalne zatrudnienie nie jest główną przyczyną emigracji - komentuje Tomas Bogdevic, dyrektor generalny Gremi Personal.

Jak dodaje, z badań Centrum analitycznego Gremi Personal wynika, iż głównym czynnikiem migracyjnym Ukraińców są wyższe pensje w krajach Unii Europejskiej i stabilna sytuacja gospodarcza. Reforma prawa pracy na Ukrainie nie zatrzyma migracji zarobkowej, zadzieję się tak jedynie poprzez kompleksowe reformy gospodarcze i poprawę klimatu inwestycyjnego - biznesowego na Ukrainie.

Wyższe zarobki kuszą

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Parlament Europejski: konieczna reforma rynku pracy na Ukrainie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA