PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Paradoks? Płace idą w górę, a coraz więcej Polaków kiepsko zarabia

Z badania firmy Randstad „Plany Pracodawców” wynika, że w 2019 roku co druga firma planuje podnieść wynagrodzenia. Rekordowe wzrosty płac miały miejsce również w 2018 roku. Jednak korzystają z nich nieliczni. Jak wynika z danych OECD, od 1989 do 2015 roku liczba Polaków zarabiających niską płacę (mniej niż 2/3 średniej pensji) wzrosła o... 10 punktów proc., co w praktyce oznacza prawie dwukrotny wzrost.

Paradoks? Płace idą w górę, a coraz więcej Polaków kiepsko zarabia
Adobe Stock
REKLAMA
 • W piątek 18 stycznia Główny Urząd Statystyczny podał, że w sektorze przedsiębiorstw w 2018 roku przekroczona została magiczna bariera wynagrodzenia 5 tys. zł brutto.
 • To powód do radości? Jak najbardziej, ale nie dla wszystkich. 
 • Kiedy spojrzymy na nasze zarobki w dłuższym ujęciu, okaże się, że od 1989 roku rośnie liczba Polaków, którzy zarabiają niską płacę.

"Rekordowe wynagrodzenie w Polsce", "Nigdy tyle nie zarabialiśmy". Tak podane w piątek przez GUS dane na temat przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw komentowano w mediach. W grudniu 2018 roku wyniosło ono 5274,95 zł, co oznacza wzrost o 6,1 proc. rok do roku. Odnotowany wzrost rzeczywiście może robić wrażenie. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w 2018 r wyniosło 4852,29 zł. Średnia podana rok temu za 2017 r. wyniosła 4530,47 zł, a średnia za 2016 r. - 4277,03 zł. 

Lepiej zarabiają nie tylko pracownicy przemysłu. W górę systematycznie idzie również przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej. W trzecim kwartale 2018 roku wyniosło ono 4580,20 zł brutto, na koniec 2017 roku 4516,69 zł, rok wcześniej 4218,92 zł, zaś na koniec 2015 roku była to kwota 4066,95 zł.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ostatnie badanie CBOS tylko potwierdza dobre nastroje wśród pracujących Polaków. Ponad połowa badanych (52 proc.) jest zadowolona z przebiegu pracy zawodowej. Najlepiej oceniają go technicy i średni personel, członkowie kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem, robotnicy niewykwalifikowani. Ponadto jedna trzecia badanych (34 proc.) jest zadowolona z wynagrodzenia, jedna czwarta (25 proc.) niezadowolona, a 36 proc. określa swoją satysfakcję jako przeciętną.

10 punktów proc. więcej 

Jednak kiedy sięgniemy głębiej i spojrzymy na długofalowe dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) obrazujące poziom płac w poszczególnych krajach należących do tej wspólnoty, okaże się, że choć cały czas notujemy wzrost wynagrodzeń, to nadal w tej kwestii mamy wiele do nadrobienia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Paradoks? Płace idą w górę, a coraz więcej Polaków kiepsko zarabia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • mm 2019-01-23 16:00:51

  kidżo - szczerze mówiąc: jaka praca taka płaca. Smutne, ale prawdziwe, praktycznie zero zaangażowania pracowników UP, bezsensowne przewalanie pieniędzy z UE na nietrafione szkolenia dla ludzi z "łapanki", zamiast aktywizować bezrobotnych i z drugiej brak pomocy pracodawcom w znalezieniu odpowiednich ludzi. Płaca w UP powinna być uzależniona od efektywności, co w obecnych czasach chyba nie powinno być koszmarnie trudne z odrobiną zaangażowania. A i od razu napiszę, że moje wnioski są na podstawie obserwacji pracy UP zarówno z pozycji osoby będącej jakiś czas zarejestrowanej na bezrobociu, jak i osoby zajmującej się poszukiwaniem pracowników. A co do tematu artykułu, to nie istotna jest wysokość zarobków, tylko siła nabywcza pieniądza. Niestety mimo tego, że kwotowo zarabiamy więcej, to jakby się temu przyjrzeć szczegółowo, to okaże się że możemy za to kupić mniej i mam tu na myśli artykuły pierwszej potrzeby, a nie luksusy, bo te paradoksalnie możemy kupić w większej ilości.

 • kidżo 2019-01-22 15:50:41

  w Urzędach Pracy nie było od 10 lat podwyżek...brawo Ministerstwo i włodarze...

 • Grzegorz 2019-01-22 13:42:41

  Jak się używa niewłaściwych wskaźników do oceny sytuacji, potem musi się tłumaczyć.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA