×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pandemia uwypukliła poważny problem. Przez to wypłaty nie zawsze były na czas

  • km
  • 15 gru 2021 20:00

8 na 10 firm przyznaje, że pandemia stanowiła dla nich wyzwanie – wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez ADP „Potencjał listy płac: Globalne badanie listy płac 2021”. Firmy miały problemy m.in. z dokładnością wypłat i terminowością.

Pandemia uwypukliła poważny problem. Przez to wypłaty nie zawsze były na czas
41 proc. ankietowanych w badaniu stwierdziło, że największy problem stanowiła niezawodność systemów płacowych (fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Jak wynika z najnowszego badania ADP „Potencjał listy płac: Globalne badanie listy płac 2021”, w wyniku pandemii firmy na całym świecie musiały mierzyć się z problemami związanymi z realizacją listy płac.
  • Dla 41 proc. ankietowanych w badaniu największy problem stanowiła niezawodność systemów płacowych.
  • Lista płac to dokument, który potwierdza wypłacanie wynagrodzeń pracownikom zatrudnianym przez danego przedsiębiorcę na podstawie umowy o pracę.

Jak wynika z najnowszego badania ADP „Potencjał listy płac: Globalne badanie listy płac 2021”, w wyniku pandemii firmy na całym świecie musiały mierzyć się z problemami związanymi z realizacją listy płac.

8 na 10 firm w skali globalnej przyznaje, że ostatni czas stanowił dla nich wyzwanie. Dla 41 proc. ankietowanych największy problem stanowiła niezawodność systemów płacowych. Na kolejnych miejscach znalazły się m.in. dokładność wypłat pracowników (39 proc.) oraz terminowość wypłat (38 proc.). Ponadto, 75 proc. badanych na świecie organizacji przyznało, że w trakcie pandemii nie były w stanie w 100 proc. zarządzać swoją listą płac.

- W przypadku znacznej części rynku gwałtownie zmieniające się regulacje prawne czy brak kompatybilności pomiędzy systemami wyraźnie rzutowały na jakość i terminowość procesów płacowych. Nie da się również ukryć, że w ostatnim roku firmy musiały mierzyć się ze zwiększoną i nieplanowaną absencją pracowników. Dochodziło do sytuacji, w której z dnia na dzień z przedsiębiorstwa znikała znaczna część kompetencji i wiedzy, co było szczególnie istotne w kontekście terminowego naliczania płac i realizacji przelewów. To właśnie ten aspekt stanowił jedno z większych wyzwań dla większości polskich firm - komentuje Marcin Mika, director of growth & client success w ADP Polska.

Czym są listy płac

Lista płac to dokument, który potwierdza wypłacanie wynagrodzeń pracownikom zatrudnianym przez danego przedsiębiorcę na podstawie umowy o pracę. Na listach nie wyszczególnia się zarobków pracowników zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło. 

Przepisy prawa nie regulują, co dokładnie powinno znaleźć się na liście płac w zakładzie pracy. Przyjmuje się, że powinny tam być następujące podstawowe elementy:

- pełna nazwa przedsiębiorstwa,

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pandemia uwypukliła poważny problem. Przez to wypłaty nie zawsze były na czas

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA