PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Pandemia podwoiła majątek 10 najbogatszych osób świata. Nierówności coraz większe

Pandemia Covid-19 zwiększyła nierówności i ubóstwo na świecie: 10 najbogatszych osób planety podwoiło swoje majątki, sytuacja 99 proc. ludzkości się pogorszyła - informuje Oxfam w raporcie pt. "Nierówności zabijają". Organizacja wzywa do opodatkowania zysków superbogaczy i przeznaczenia ich m.in. na szczepionki.

  • Autor: PAP/AT
  • 17 sty 2022 10:20
Pandemia podwoiła majątek 10 najbogatszych osób świata. Nierówności coraz większe
Fortuna 10 najbogatszych ludzi, w tym Elona Muska, Jeffa Bezosa i Billa Gatesa, przez dwa lata pandemii urosła ponad dwukrotnie (fot. shutterstock)
REKLAMA
  • Fortuna 10 najbogatszych ludzi, w tym Elona Muska, Jeffa Bezosa i Billa Gatesa, przez dwa lata pandemii urosła ponad dwukrotnie i jest teraz warta 1,5 biliona dolarów - wylicza międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam w raporcie pt. "Nierówności zabijają".
  • Z drugiej strony, podczas pandemii 160 mln osób na świecie popadło w ubóstwo, czyli musi przeżyć za mniej niż 5,5 dolara dziennie - czytamy w raporcie
  • Rosnące nierówności uderzają w całe społeczeństwa, ale ich efekty najbardziej odczuwają ubodzy, kobiety oraz mniejszości etniczne. Możemy jednak radykalnie zmienić nasz system ekonomiczny, skupiając się w nim na równości - apeluje organizacja.

Łączna fortuna 10 najbogatszych ludzi, w tym Elona Muska, Jeffa Bezosa i Billa Gatesa, przez dwa lata pandemii urosła ponad dwukrotnie i jest teraz warta 1,5 biliona dolarów - wylicza międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam.

Z drugiej strony, podczas pandemii 160 mln osób na świecie popadło w ubóstwo, czyli musi przeżyć za mniej niż 5,5 dolara dziennie - dodaje organizacja w raporcie pt. "Nierówności zabijają", przygotowanym na wirtualne Światowe Forum Ekonomiczne.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Świat jest rozdzierany przez rosnące nierówności: ekonomiczne, płciowe, rasowe i te obserwowane miedzy państwami - pisze Oxfam. "To nie przypadek, to wybór, to ekonomiczna przemoc, do której dochodzi, gdy fundamentalne decyzje polityczne są podejmowane na korzyść najbogatszych i najbardziej wpływowych osób" - czytamy w dokumencie

Nierówności przyczyniają się do śmierci 21 tys. osób dziennie, czyli średnio jednej co cztery sekundy - zaznacza Oxfam, włączając do tej liczby ofiary m.in. głodu, braku dostępu do opieki zdrowotnej i kryzysu klimatycznego. Uzupełnia, że rosnące nierówności uderzają w całe społeczeństwa, ale ich efekty najbardziej odczuwają ubodzy, kobiety oraz mniejszości etniczne.

Możemy jednak radykalnie zmienić nasz system ekonomiczny, skupiając się w nim na równości - apeluje organizacja. Narzędziami takiej zmiany mógłby być m.in. wzrost progresywnego opodatkowania najbogatszych.

Nadzwyczajny podatek w wysokości 99 proc. od wzrostu majątku osiągniętego przez 10 najbogatszych ludzi świata w czasie pandemii przyniósłby 812 mld dolarów - wylicza Oxfam. Dodaje, że te pieniądze można by przeznaczyć na szczepionki przeciw Covid-19 dla całego świata, polepszenie jakości opieki zdrowotnej oraz wydatki związane ze zmianą klimatu.

"Jeżeli będziemy odważni i będziemy się wsłuchiwali w ruchy domagające się zmian, możemy stworzyć taki system ekonomiczny, w którym nikt nie będzie żył w ubóstwie ani w niewyobrażalnym, miliardowym bogactwie, taki, w którym nierówności nie będą już zabijać" - podsumowuje Oxfam.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Pandemia podwoiła majątek 10 najbogatszych osób świata. Nierówności coraz większe

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Dawid 2022-01-17 15:38:34

    Opodatkujecie najbogatszych a ci na to nie pozwolą. Dodatkowy podatek podniesie ceny za który i tak zapłaci najbiedniejszy

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA